Hana Pinknerová: Moje kometa

Mudrcové z východu poznali Spasitele podle světelného znamení. Věděli o něm jen to, co pravila dávná proroctví a co spočítali astronomové. Zvláštní jasná hvězda, která se náhle objevila, byla dostatečně zřetelným signálem. Vyrazili tedy na pouť, jež trvala dva roky. Když se jim hvězda ocitla v nadhlavníku, byli u cíle. Je psáno, že se velice zaradovali.

Co se rozsvítilo mně, když jsem poznala, že jsem u cíle svého duchovního putování? Jaká hvězda mne vedla? Jaké světlo jsem spatřila v nadhlavníku před obydlím dítěte?

Zpráva o Spasiteli mne nezastihla v situaci zjevné nouze. Naopak, všechno nasvědčovalo startu úspěšné kariéry. Jako redaktorka zabývající se uměleckou kritikou jsem měla v popisu práce mít názor. Měla jsem znát správné informace a vědět, jak je použít. Byla jsem ale ještě dost mladá na to, abych všechno věděla, ve všem měla jasno a ke všemu si vyhranila nějaký zřetelný postoj. Věděla jsem především, jak moc toho nevím. O spoustě věcí jsem netušila, co si myslet. A o mnoha otázkách jsem ani nepředpokládala, že odpověď někdy naleznu. Alespoň jsem se snažila nějaké odpovědi hledat.

Když jsem se rozhodla uvěřit ve Spasitele a následovat ho, první změnu jsem si uvědomila hned druhý den. Potkala jsem se s kolegou, starším, zkušenějším, vzdělanějším a moudřejším než já. Vždycky jsme spolu řešili závažné otázky o pravých hodnotách, rozhodovali obtížná dilemata smyslu věcí a přeli se o estetických soudech. Toho dne jsem při diskuzi pocítila nebývalou lehkost. Nevím, jak to Bůh provedl, ale představuju si, že nějak shrnul na hromádku všechny mé hodnoty, zamíchal je jako karty a ony se poskládaly do úhledného balíčku v přesném pořadí. Nemám ponětí, jak se to stalo, ale měla jsem jasno. Prožívala jsem radost jako ti mudrci.

Jako bych přímo nad svou hlavou zahlédla zářivou hvězdu. Byla jsem u cíle hledání. Byla jsem na začátku nové cesty.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autorka je spisovatelka. Foto: Pixabay, ilustrační

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář