Homeschooling v Británii

„V Británii mají svobodu,“ slyšela jsem často povzdech na naši místní českou situaci. Rodiče mohou rozhodnout, zdali děti pošlou do školy anebo zdali je budou učit doma sami. Žádné poradny, žádné registrace. 

V Británii to tedy vypadalo jako ostrov skutečný svobody a demokracie, což bezesporu Británie je. Homeschooling je v Čechách neformálně označován jako domácí vzdělávání, či domácí škola a oficiálně je registrován jako individuální vzdělávání. 

A tak jsme v Británii zkoumali, jak je to opravdu. A je to pravda, rodiče se opravdu mohou rozhodnout učit doma v domácím vzdělávání a zodpovědnost je opravdu na rodičích, ale má to svoje ALE. Tak první ale je, že záleží na místní regionální samosprávě (vládě), V různých regionech je to různé. Některé samosprávy vydaly nařízení, že domácí vzdělavatelé mají za povinnost se sami hlásit u této samosprávy a registrovat se. V jiné regionální samosprávě se rozhodují, že to rodiče hlásit nemusí. Ale zdá se, že je lepší, když to rodiče sami udělají, protože v britské společnosti jde hlavně o „bezpečnost dětí“. A pokud místní vláda cítí, že bezpečnost dítěte je ohrožena, může začít jednat v zájmu dítěte. Bezpečnost pochopitelně není tak snadno definována a může se jednat o práva dítěte, stejně jako o domácí zneužívání. Ale je to velmi citlivé téma. Zdá se že v mnoha případech citlivější než u nás, a to je nejspíše dobře, ale v některých případech to může být zvláště pro rodiče domácího vzdělávání a unschoolingové rodiče komplikované. 

SOUVISEJÍCÍ Škola, ve které bych chtěla bydlet….

Pokud jste homeschollingová rodina, je státem stanovené, že se můžete scházet s ostatními pouze 15 hodin týdně. V ČR je tato oblast nedefinovaná. Z logiky věci tedy vyplývá, že v Británii není možné zakládat komunitní školy, jako v České republice, protože obsah curricula je vyšší než 15 hodin týdně, a tedy je možné se setkávat v podpůrných skupinách, ale v Británii si nepřejí, aby vznikaly paralelní školy bez státního povolení a souhlasu. Ovšem byli jsme v jedné církevní škole – učícím centru, které nemělo státní schválení od hygieny, regionálních úřadu atd. Tato škola ovšem je zorganizovaná tak, že používají systém individuálního vzdělávání PACE, který v jejich podání funguje tak, že mnoho věcí zpracovávají doma a je to na zodpovědnosti žáků a rodičů. Viděli jsme jejich roční plán a třeba celý prosinec nemají školu. 

Největší výhodou britského systému je, že systém akademického vzdělávání nespěje k maturitní zkoušce, ale k přijímacímu řízení na univerzity a další vysoké školy. Nejspíše toto nastavení systému dává příležitost k takové organizaci domácího vzdělávání. Ale bohužel, pro přijímací řízení přece jen hraje roli úroveň škol, které připravují na maturitu, a její odborná akreditace. 

Tato svoboda se také chýlí ke svému konci. Státní správa připravuje změnu, a to takovou, že bude chtít větší administraci domácího vzdělávání. To, že u nás v Čechách administrují domácí vzdělávání školy, brali ředitelé místní škol, jako velkou výhodu českého systému. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Velké téma vzdělávání všude v Británii je bezpečnost dětí. Celá společnost je velmi citlivá na domácí násilí na dětech, ale rozhodně je bezpečnost ohrožena také celkovým přístupem cizineckých komunit a ochranou společnosti k zásadním anglickým hodnotám, a ne k hodnotovém rejstříku přistěhovaleckých komunit. 

Rozhodně vládne určité napětí mezi komunitou domácích vzdělavatelů a škol, jako všude, protože když jedna z anglických kolegyň zmínila před školní komunitou, že učila svoje děti doma, udělal si z ní jiný kolega Angličan ironický vtip, že to byl největší zážitek jejího života. Ona se však usmála a přešla to, tím, že vysvětlovala svoji exegezi od křesťanské sborové školy přes domácí vzdělávání až po zázrak, kdy jí bylo nabídnuto místo učitelky v jiné křesťanské škole.

Autor: Miroslava Adamcová Datum: 18. března 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář