Hudebník Filip Zavřel má za sebou zajímavou cestu k Bohu

Filip Zavřel, hudebník z Prahy, má za sebou zajímavou cestu k Bohu. Aktivně se věnuje hudbě a v současné době pracuje na nové desce. Nahlédněte do duchovního života tohoto mladého muže pod uměleckým jménem FilipZ (čti Filipz)

Jak ses dostal k hudbě a co tě motivuje psát texty s duchovní tématikou?

K hudbě jsem se poprvé dostal díky sborovému zpěvu v 1. třídě základní školy, takže je to už nějaký ten pátek zpátky. Vydržel jsem v něm osm let a pak jsem plynule navázal službou v církvi, kde jsem zpíval v kapele Ivana Růžičky v Křesťanském společenství Hradec Králové (Mozaika). Postupně jsem se naučil základy na kytaru a kolem 20 roku jsem začal toužit po vlastní formaci a chvály tvořit ještě trochu jinak. V tomto období jsem zároveň přijal povolání od Boha, abych se do toho pustil, takže nebylo co řešit. Začaly se zde rodit moje první písně. Potřeba vyjádřit se, zpěvem pojmenovat, co cítím, prožívám, kým pro mě Bůh je, muselo to ven. Tak jsem začal psát. Vznikla kapelaJedním srdcem, se kterou jsme následně hráli řadu známých písní, ale hráli jsme i písně z mého pera a vydali desku plnou našich věcí. Hráli jsme asi 4 roky, až do mého plného přesunu z Hradce Králové do Prahy a narození druhé dcery. Před pár lety jsem společně s kamarády založil kapelu Lévi, která se nejdřív soustředila čistě na moderní worship a v poslední době lavíruje někde mezi styly worship a rock. S Lévi hrajeme některé moje písně, ale naštěstí to není jen o mně. I kluci z kapely nosí super skladby, takže je naše tvorba bohatší. 

Které téma se v tvé tvorbě objevuje nejvíc?

Jsou to dva tematické směry: vyjádření, kým pro mě Bůh je a co bych chtěl ve svém životě vidět nebo co bych chtěl s Bohem zažít. Žel, nejsem básník a nepovažuji se ani za opravdového umělce, takže mé texty nejsou tak nápadité a květnaté, jak bych si přál. 

SOUVISEJÍCÍS Ester Kolegarovou o biblické škole

Co pro tebe znamená worship?

Worship neboli chvály a uctívání jsou pro mě příležitostí Bohu otevřít svoje srdce, poklonit se mu a sdílet s ním moje radosti i starosti. Je to pro mě speciální čas, který rád kombinuji s modlitbou. 

Pokud jsem v roli vedoucího chval a stojím na pódiu, je to jedinečná chvíle vést Boží lid k Božímu trůnu, do uctívání, poklonění se, propojení. Je to těžko popsatelné. Vnímám v tom nadpřirozený rozměr, ve kterém přichází Bůh a dělá jedinečné věci. Nejvíc si užívám momenty, kdy vidím jak Bůh jedná a já se dostávám jen do role pozorovatele a jeho nástroje. Pak se mění lidské životy. 

Hraješ v domovském sboru chvály?

Ano, sloužím v CB na Praze 13, kde se střídám s dalšími muzikanty ve chvalách. 

V poslední době o tobě nebylo moc slyšet, ale postřehla jsem tvoji novou tvorbu …

Podílím se na službě chval v rámci církve, do které chodím a čas od času hrajeme s Lévi, ale není toho moc, takže chápu, že se může zdát, že jsem se flákal:-)))

Nějakou dobu mě lákalo zkusit sólový projekt. Jednou částí bylo pustit se hudebně do jiného žánru, než jsem dělal doposud. Chtěl jsem zkusit více popový směr a dělat hudbu primárně digitálně, místo stavění písní ve zkušebně s kapelou. Druhou částí bylo psát písně, které mluví o hodnotách a názorech, které vychází z křesťanství. Písně, které mohou znít v sekulárním prostředí, mohou vést lidi k zamyšlení nebo mohou odrážet svědectví o Bohu. Zároveň jsem v tom cítil příležitost osobně ukázat na Boha, mluvit o něm, sdílet moji víru s nevěřícími lidmi. V této oblasti totiž dlouho hledám způsob evangelizace, který by mi perfektně sedl.

A aby nezůstalo jen u snění, začal jsem hledat producenta pro sólový projekt. Věděl jsem totiž, že jsem schopen napsat písně, ale že budu potřebovat pomoci s hudbou. To se podařilo a Cory Simon, který dřív žil v Čechách (nyní je v USA) a měl tady kapelu Divine attraction, souhlasil, že mi pomůže můj sen uskutečnit. Začali jsme na podzim loňského roku, máme hotové tři písně a intenzivně pracujeme na dalších. 

SOUVISEJÍCÍ – O víře a poezii Víta Dana Kolingera

Některé písničky jsou už nyní k poslechu. Co bude dál? 

Je to tak. Tři písně jsou venku, z čehož mám obrovskou radost. Lidé je mohou najít na Youtube a postupně také na Spotify a Apple music. Najdete mě pod uměleckým jménem FilipZ. 

Do konce roku bych rád dokončil celé album a ještě letos ho vydal. Tak držte palce, ať se to podaří 🙂

Plánuješ koncerty s kapelou, až budou všechny písně venku?

Kapelu pro sólový projekt nemám a vlastně teď neřeším, co bude, a jak budu písně hrát naživo. 

Soustředím se nyní na psaní písní a to, jak a kde koncertovat, budu řešit, až bude co hrát. Nicméně myslím, že bude možné hrát jak s kapelou, tak bez ní. Záleží na typu akce, každé může sedět něco jiného. 

Proč sis vybral studio mimo ČR? V čem je to lepší volba?

Přál jsem si, aby to znělo jinak. Hledal jsem producenta, který bude mít spíše “americké” ucho, než české. A s Corym se to perfektně potkalo, takže paráda!

Je něco, co ti leží dlouhodobě na srdci?

Přijde mi velká škoda, že vzniká celkem málo uměleckých projektů, které by poukázaly na Ježíše a jeho způsob života. Na hodnoty, na kterých stojí křesťanství a zároveň, že křesťané jsou tu i dnes, jsou to normální lidi, mají co říct, křesťanství dává smysl a má hlubokou myšlenku i hodnotu. 

Přál bych si vidět víc písničkářů, kapel, zpěváků, zpěvaček a umělců v dalších oborech, kteří jsou aktivní a ovlivňují svět kolem nás. Je skvělé, že můžeme vidět na sekulárních festivalech jména amerických křesťanských kapel a to celkem velkým písmem. Bylo by úžasné, kdyby tam jednou byly i české kapely. 

Odkaz na tvorbu FilipZ najdete tady

Rozhovor připravila Jiřina Gina Čunková Datum: 26. března 2024 Foto: Filip Zavřel

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář