John Solomon Porter (1. 3. 1862 – 6. 9. 1938)

Když mu bylo deset, loučil se pastor jejich sboru v connecticutském městečku Gilead, Albert W. Clark, který odcházel na misijní práci v tehdejším Rakousko-Uhersku. Dětem v nedělní škole řekl: „Jednoho z vás si vyžaduji pro Rakousko.“ Když pak o mnoho let později dr. Clark v misii v Praze osaměl, poslala mu misijní společnost American Board v listopadu 1891 pomocníka. Tak v necelých třiceti letech přišel John Porter do své nové vlasti, kterou si zamiloval a již v následujících 47 letech opustil jen na pár kratších období.

Narodil se v poměrně chudé rodině, na vzdělání si musel vydělávat sám. Přesto vystudoval střední školu a pokračoval studiem na hartfordském teologickém semináři. Již od mladých let toužil kázat evangelium, ale osobní zkušenost s Boží odpouštějící milostí učinil až ve studentských letech. Brzy po té se rozhodl stát misionářem; byl jedním z prvních studentů, kteří odpověděli na rozsáhlou výzvu kazatele D. L. Moodyho, která vyústila v misijní dobrovolnické hnutí (Volunteer movement for foreign missions). Původně uvažoval o práci v Číně, ale během studií teologie se mu ujasnilo, že jeho působištěm mají být České země.

SOUVISEJÍCÍ John Bunyan (28. 11. 1628 – 31. 8. 1688)

Tak se stal spolupracovníkem na rostoucí práci mladé Svobodné reformované církve (dnešní CB), jež v devadesátých letech procházela obdobím intenzivního vnitřního budování i misijního rozmachu. Zpočátku pomáhal Clarkovi v řízení církve v hospodářské oblasti, ale velmi brzy si téměř dokonale osvojil češtinu a začal kázat. V roce 1917 museli misionáři jakožto občané nepřátelského státu práci opustit, ale Porter se krátce po skončení války vrátil, aby v službě pokračoval. Vztahy církve (nyní Jednoty českobratrské) k misijní společnosti byly již volnější než dřív (přestože Jednota byla stále na American Boardu finančně závislá), zástupci misie již nebyli automaticky členy vedení církve (Rady), ale mohli být členy volenými. John Porter nový vývoj plně podporoval – a zároveň měl důvěru církve, takže do Rady býval volen, v sedmi volebních obdobích dokonce zastával i funkci jejího předsedy (1928-1933, 1936-38). Ve své službě nebyl vázán na jeden sbor, ale působil jako evangelista církve. Kázal jako hostující kazatel ve všech sborech a zejména na evangelizačních shromážděních. Staral se ale také o finanční prostředky zvláště na stavby modliteben, intenzivně pracoval, aby se církev a sbory staly finančně samostatnými. Zemřel krátce před mnichovskou dohodou, jež předznamenala počátek nového válečného konfliktu.

Autor: Robert Hart Datum: 6. září 2021 Foto: Pixabay – ilustrační Psáno pro časopis Brána

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář