Jordan Peterson se přiznal, že je ohromen vlastní vírou v Krista

Uznávaný autor a psycholog Jordan Peterson v rozhovoru s křesťanem Jonathanem Pageaunem uvedl, že ho ohromila jeho vlastní víra v Krista.

„Čím hlouběji jdete do biologie, tím více se setkáváte s něčím, co připomíná náboženství,“ vysvětlil Peterson. „Protože začnete analyzovat základní strukturu samotné psychiky a ta se mění v něco, co přesahuje vaši schopnost tomu odolat.“

Kanadský psycholog se dále zamýšlel nad tvrzením jednoho z jeho kritiků, který trval na tom, že Kristus se neliší od „celé řady umírajících a vzkříšených mytologických bohů“. Peterson s tímto argumentem nesouhlasil a řekl: „Rozdíl – a C.S. Lewis na to také upozornil – mezi těmito mytologickými bohy a Kristem byl v tom, že existují také historické doklady o jeho existenci,“ řekl. „Můžeme debatovat, zda jsou skutečné. To, co máte v postavě Krista, je tedy skutečný člověk, který skutečně žil, plus mýtus, a v jistém smyslu je Kristus spojením těchto dvou věcí.“

„Problém je v tom, že tomu asi věřím,“ řekl Peterson a dodal, „ale jsem ohromen svou vlastní vírou a nerozumím tomu.“ Vysvětlil, že vnímá, jak se v osobě Krista setkává objektivní svět s příběhem. 

Zdravotní problémy a biblické projekty

Profesor Peterson v říjnu loňského roku informoval o svých zdravotních problémech, které si vyžádaly jeho dočasný odchod z veřejného života. Kvůli řadě fyzických a emocionálních zdravotních potíží strávil několik měsíce v péči lékařů.

Peterson poznamenal, že to byla jeho rodina, která mu pomohla projít tím, co nazval „nejhorším obdobím celého mého života“. Ke svým plánům řekl, že by rád pracoval na knize věnované biblickému Exodu a také absolvoval sérii přednášek ke knize Přísloví.

Související Jordan Peterson plánuje s „Boží pomocí“ pracovat na nových biblických projektech

Na závěr Peterson trval na tom, že je „v mnohem lepším zdravotním stavu“. „Můžu znovu pracovat a opravdu chci,“ a dodal, že „s Boží milostí budu moci znovu začít tvořit a pokračovat tam, kde jsem skončil.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 17. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – Jordan Peterson

Tags: ,,,,

2 Komentáře

 1. Trochu zpokorněl, to je pravda, ale bude to mít ještě těžké. Den poté, v rozhovoru se self- help guru Timem Ferrisem už zase chválil psilocybin, Nietscheho, Junga. ( Na video jsem narazil, zrovna když jsem předtím sledoval dokument Toxický svět self-help guru. Člověk si chce poctivě poslechnout, co ten Peterson má vlastně za názory a youtubový algoritmus mu pak sype takové „lahůdky“ jednu za druhou ). Takže, ač nerad, trochu sarkasticky – ať si JP napřed uklidí svůj pokoj a vybere si tak 2 -3 oblasti, v nichž může být považován za kvalifikovaného odborníka. Když se snaží vyjadřovat ke všemu a ještě formou diskusí místo strukturovaných přednášek, diskvalifikuje sám sebe.

  Odpověď
  • Děkuji za zajímavost s tím videem se self help guruem. Také jsem ‚ohromen‘ vírou pana Petersona i když nejspíš jiným způsobem než on sám.
   Mluví o své víře v Krista tak, že Kristova postava je pro něj spojením skutečného člověka a mýtu. Současně říká, že existují historické doklady o jeho existenci, ale můžeme prý debatovat, zda jsou skutečné. Takže jinými slovy je pro něj Kristova postava spojením skutečného mýtu s možným mýtem.

   Pravděpodobně pan Peterson věří v kosmického Boha či Krista. Je to neosobní síla či energie. Jistou výhodou pro věřící tohoto typu je to, že si každý může za takového krista dosadit to, co jemu samému nejvíce vyhovuje. Nevýhodou je to, že věří tomu, co není pravda a pak nemůže mít odpuštěny hříchy a věčný život s Bohem.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář