Jsou pandemická opatření skutečným pronásledováním křesťanů?

V souvislosti se zavíráním kostelů z důvodů šířící se pandemie, se portál Christianity Today zamýšlí nad tím, zdali se tato opatření dají přirovnat ke skutečnému pronásledování. Mnoho amerických věřících má dojem, že se jedná o útlak, kterému musí teď čelit. Svým komentářem se snažím připomenout, jak perzekuce probíhá, aby nedocházelo k devalvaci významu tohoto slova.

Autor komentáře pracoval 20 let pro mezinárodní organizaci, která pomáhala pronásledovaným křesťanům. Při osobním setkání mohl být svědkem brutality režimů, které násilně postupovaly proti věřícím.

Křesťané, kteří mají pocit, že jsou „pronásledováni,“ si musí uvědomit, že Spojené státy patří k  „jedné z nejotevřenějších a nejliberálnějších zemí v oblasti svobody náboženského vyznání,“ píše Christianity Today. První osadníci, odcházející z Evropy měli nejen ekonomické, ale také náboženské důvody. Proto se svoboda vyznání pojí se základy americké ústavnosti. „Všem pronásledovaným americkým křesťanům“ autor připomíná, že jsou to právě Spojené státy, které jak za Obamy tak za Trumpa bez jakýchkoli pochybností jsou nejdůležitějším zastáncem svobody vyznání. Jsou to právě pronásledování křesťané v mnoha krajinách světa, kteří prosí za intervenci USA, případně se tam snaží získat povolení k pobytu.   

CT uvádí, že kvůli koronaviru jsou kostely zavřené nejen v USA, ale také v dalších zemích světa. Pravdou také je, že křesťané dnes čelí bezprecedentnímu pronásledování. Důležité je však rozpoznat ten rozdíl. V článku se uvádí tři důležité fakty, které definují skutečné pronásledování.

Jaký je motiv pro uzavření kostelů?

Většina států přistupuje k opatřením, které se týkají také církve z důvodu zabránění šíření infekce. I když autor připouští, že existují vlády, které pandemii zneužily k tomu, aby zatlačily ještě více na křesťany, případně na všechny náboženské skupiny.  

Doba trvání jednotlivých pandemických opatření

Druhým rozdílem mezi pandemickými opatřeními a skutečným pronásledováním je doba, kterou to trvá. Vlády ve skutečnosti nezakázaly praktikovat víru, jen se na omezený čas přesunula do online prostoru.

Skutečné pronásledování se projevuje brutalitou

 Tím nejdůležitějším a  největší rozdílem je to, že pronásledování je brutální. Prvotní církev platila vysokou cenu na svoji víru v Krista. Po celé staletí křesťané čelili různým formám pronásledování. Komentář připomíná případ amerického pastora Andrewa Brunsona, který byl vězněn v Turecku. Věřící v České republice si díky zkušenosti Petra Jaška mohli připomenout, že jsou země, kde se za své přesvědčení ztrácí svoboda. Pronásledováni jsou křesťané v Číně, kde buldozery ničí kostely nebo v Íránu, kde konvertité sedí ve vězení, případně žádají o azyl v zahraničí. Pronásledování je, když se Islámský stát pokusil o genocidu jezídů a křesťanů. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 11. října 2020 Foto: Pixabay – ilustrační

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář