Kardinál Zenari: Viníků je mnoho, ale selhala především Rada bezpečnosti OSN

Damašek – Apoštolský nuncius v Damašku kardinál Mario Zenari pranýřuje postup mezinárodního společenství. Namísto důkladného přešetření odpovědnosti za údajný chemický útok, ke kterému měla vydat mandát Rada bezpečnosti, jsme svědky krize, která může přesáhnout hranice regionu, říká papežský diplomat.

„Zažili jsme tady v Sýrii mnoho kritických okamžiků, v této chvíli k nim však přistupuje ještě větší obtíž. Tato válka, která se doposud držela v jistém smyslu v regionálních mezích, může přesáhnout jejich hranice. A to všechno je vyvoláno údajným, opakuji údajným, užitím chemických zbraní v Dúmě. Domnívám se, že za této situaci je úkolem mezinárodního společenství, zejména OSN, aby ověřilo, co se vskutku stalo. Vyšetřit to přímo na místě. A pokud skutečně došlo k trestuhodnému užití chemických zbraní, Rada bezpečnosti Spojených národů by měla přijmout náležitá opatření, která jednou provždy zabrání opakování těmto hanebným deliktům. Avšak chtěl bych dodat, že viníků, na které lze poukázat je celá řada. Ukázal bych prstem právě na Radu bezpečnosti. Jestliže jsme dospěli až do této tragické a delikátní chvíle, nese za to do značné míry  odpovědnost selhání OSN. V Radě bezpečnosti jsme v těchto letech byli příliš často svědky stagnace, zablokovaných rezolucí, kvůli vetu některého z pěti stálých členů rady.“

V těchto dnech jsme oslavili 55 let encykliky Jana XXIII. Pacem in terris. Žijeme v jiné době s novými problémy, ale zdá se, že zejména v těchto dnech na Blízkém východě zůstává tento dokument velmi aktuální.

„To je pravda. Tato encyklika může být považována za milník, zahrnující postoje mnoha papežů za téměř dva tisíce let církevní historie. Připomeňme například slova Benedikta XV. o I. světové válce, roli sv. Jana XXIII. ve vyřešení Karibské krize až po papeže Františka, který často mluví o rozkouskované třetí světové válce. Tady na Blízkém východě a zejména v Sýrii ji zažíváme. Podle statistik OSN žije dnes polovina syrské popuce, která před válkou čítala 23 milionů, mimo své domovy. Více než 6 milionů je vnitřních přesídlenců, 5,5 milionu uprchlíků se uchýlilo do sousedních zemí. 69% obyvatel Sýrie žije v situaci krajní nouze. Je tedy nejvyšší čas skončit válku a je načase, aby mezinárodní společenství splnilo svou povinnost,“ říká apoštolský nuncius v Sýrii, kardinál Mario Zenari.

Hlubokou skepsi nad postupem mezinárodního společenství vyjádřil rovněž alepský chaldejský biskup mons. Antoine Audo. „Spojené státy a Rusko užívají Sýrii k vzájemné válce,” řekl dnes v rozhovoru pro italskou televizní stanici TV 2000. „Je nutné všechno přešetřit, aby se ukázala pravda, a nedošlo k tomu, co se stalo s Irákem, kde zničili zemi kvůli tomu, že údajně drží nebezpečné zbraně. To, co provedli s Irákem, nyní opakují v Sýrii. Lidé to ale pochopili, nejsou hloupí,” říká alepský biskup, který je zároveň předsedou Syrské charity. Vyjádřil zároveň hluboké pochybnosti nad tím, že by damašský režim užíval chemické zbraně v Dúmě. „Nemá to žádnou logiku. Američané a Rusové užívají Sýrii jako záminku k válce a k obraně svých mezinárodních zájmů,” dodal biskup Antoine Audo.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas  Foto: youtube.com

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář