Každý čtvrtý pastor plánuje odchod do důchodu před rokem 2030

Přesto se církve snaží připravit ty, kteří odcházející pastory nahradí. 

Baptistická církev Olive v Pensacole na Floridě se zaměřila na výchovu nové generace pastorů. Obvykle se ve sboru každých pár let objeví jeden nebo dva mladí lidé, kteří pocítí povolání ke službě. Ale v současné době se na vstup do pastýřské služby připravuje 12 mladých mužů.

Ted Traylor, který vede sbor již 33 let, se s nimi setkává každý týden.

SOUVISEJÍCÍStudie ukázala, že v Americe prudce narostl počet vyhořelých a osamělých pastorů 

„Musíte zestárnout a pochopit, že se k vám musí připojit někdo další,“ řekl Christianity Today Traylor se smíchem. „Opravdu se tomu směju, ale v mém životě to byla realita. Teď je mi 69 let a beru na sebe větší zodpovědnost za nastupující generaci.“

Tento měsíc zveřejněný výzkum společnosti Barna Group naznačuje, že tento příklad musí následovat více pastorů z období baby boomu. Americké církve se podle výzkumu snaží najít novou generaci pastorů, protože současná generace se připravuje na odchod.

Stárnutí amerických pastorů není novým jevem, ale nyní se stalo ještě ožehavějším tématem. V roce 2022 bylo pouze 16 % protestantských pastorů ve věku 40 let nebo mladších. Průměrný věk pastora je 52 let. Před třiceti lety bylo 33 procent amerických pastorů mladších 40 let a průměrný věk byl 44 let.

„Vzhledem k tomu, že generace duchovních stárne a připravuje se na odchod, není jasné, zda jsou církve na tento přechod připraveny,“ říká Barna. „Pokud se tento trend nebude řešit, bude církev v USA brzy čelit skutečné krizi.“

Magazín Christianity Today píše, že mnoho pastorů se obává, že jejich nástupci nebudou připraveni v době, kdy oni odejdou do důchodu. Sedmdesát pět procent z nich souhlasí s výrokem „je stále těžší najít zralé mladé křesťany, kteří by se chtěli stát pastory“. To je více než 69 procent v roce 2015. S tímto tvrzením nyní nesouhlasí pouze 19 procent respondentů, zatímco v roce 2015 jich bylo 31 procent.

Stejně tak 71 procent pastorů tvrdí, že „mají obavy o kvalitu budoucích křesťanských vedoucích“.

Evangelikální magazín tvrdí, že na vyřešení těchto problémů není mnoho času. Čtvrtina pastorů doufá, že v příštích sedmi letech odejde do důchodu, zjistil výzkum společnosti Barna.

Přesto se církve snaží připravit ty, kteří přijdou jako další. Téměř čtyři z pěti pastorů (79 %) souhlasí s tím, že „církve nedostávají svým povinnostem a nevychovávají další generaci křesťanských vedoucích“.

Více než polovina pastorů nesouhlasí s tvrzením „moje církev klade velký důraz na přípravu a rozvoj další generace církevních vedoucích“. V roce 2015 s tímto tvrzením nesouhlasilo pouze 32 % dotázaných.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. května 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář