Kdo má činit učedníky? Pastoři a věřící mají odlišný názor  

Zatímco většina pastýřů souhlasí s tím, že každý učedník Ježíše Krista má v Písmu příkaz „jít a činit učedníky“ jako součást Velkého poslání v Matoušovi 28,19–20, většina křesťanů věří, že tento mandát se vztahuje pouze na některé učedníky, ukazuje nová studie od společnosti Barna.

Studie poukazuje na propast mezi tím, jak pastoři a členové jejich sborů vidí misionářskou práci.

Výzkumníci zjistili, že zatímco asi 85 % pastorů tvrdí, že všichni křesťané by měli získávat učedníky, pouze 53 % praktikujících křesťanů mělo znalost Velkého poslání. Asi 51 % křesťanů také věří, že misie jsou posláním jen pro některé, zatímco dalších 25 % uvedlo, že to není mandát pro všechny.

SOUVISEJÍCÍNový průzkum ukázal na sedm oblastí, ve kterých pastoři vidí své nedostatky

„Jak duchovní, tak i návštěvníci kostela musí zjistit, proč tato mezera existuje,“ uvedli podle Christian Today analytici ze společnosti Barna. „Pastýři by se měli zaměřit na to, aby věřící lépe porozuměli misijní práci. Znamená to darovat peníze, modlit se, vzdělávat se, evangelizovat, stěhovat se někam nebo něco jiného?“

„Ať už vidí misijní práci jako možnost nebo jako odpovědnost, pastoři a křesťané mají různé názory na to, co je na misiích nejdůležitější a čeho by měla dosáhnout,“ dodali vědci.

Asi 88 % pastorů například poznamenalo, že je důležitější, aby cílem misie bylo vybavit místní vůdce k šíření evangelia, zatímco jen 46 % křesťanů říká totéž. Přibližně 77 % pastorů také říká, že je důležitější šířit evangelium než podporovat spravedlnost, zatímco 15 % křesťanů přikládalo oběma činnostem téměř stejnou váhu. 

„V souladu s tím vidíme, že křesťané upřednostňují přeměnu zdraví komunit a naplňování fyzických potřeb, zatímco pastoři doufají, že naplní především potřeby duchovní,“ uvádí podle Christian Today společnost Barna. „Celkově se důležitost misie mezi kazatelnou a lavicí značně liší,“ dodává americká výzkumná organizace.  

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. května 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář