Nový průzkum ukázal na sedm oblastí, ve kterých pastoři vidí své nedostatky

Návštěvníci shromáždění si mohou myslet, že jejich pastýři hravě zvládají všechny duchovní disciplíny, ale nový průzkum ukázal, že mají oblasti, kde vidí prostor k růstu. 

Nejnovější studie od společnosti Lifeway Research ukázala, že většina protestantských pastorů ve Spojených státech říká, že musí osobně investovat do sedmi různých duchovních oblastí života.

SOUVISEJÍCÍ Nový průzkum od Barna Group poukazuje na „alarmující“ dopad pandemie na pastory

Jeden z 20 pastorů (5 %) uvádí, že jejich vlastní duchovní potřeby jsou pro ně tou největší výzvou, která si vyžaduje jejich největší pozornost ve srovnání s dalšími šesti kategoriemi zahrnutými ve studii. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

„Není divu, že během posledních dvou let pohled na poloprázdné místnosti, nápor negativních e-mailů a odchod lidí považovaných za loajální způsobily, že si pastoři uvědomili hloubku svých duchovních potřeb,“ komentoval podle Church Leaders výsledky výzkumu prezident Lifeway Ben Mandrell. „Tyto faktory nejen změnily velikost jejich sborů, ale ovlivnily velikost jejich víry.“

SOUVISEJÍCÍ – Průzkum: Pro 60 % procent amerických křesťanů není Ježíš jedinou cestou k Bohu

Hlavní duchovní potřeby

Aby bylo možné určit největší potřeby, kterým dnes protestantští pastoři čelí, provedl Lifeway Research rozhovor s 200 z nich, kteří identifikovali 44 oblastí, ve kterých čelí různým výzvám. Tisíc dalších pastorů bylo dotázáno, aby se zjistilo, které potřeby jsou nejrozšířenější. Všechny potřeby byly rozděleny do sedmi kategorií: potíže se službou, duchovní potřeby, duševní problémy, osobní život, péče o sebe, vztahy a oblasti rozvoje dovedností.

V rámci kategorie duchovních potřeb pastoři identifikovali sedm konkrétních problémů. U každého z nich alespoň 3 z 5 pastorů uvedli, že jde o důležitou oblast, která vyžaduje větší osobní nasazení. 

Více než 7 z 10 pastorů (72 %) uvádí, že potřebuje zlepšit důslednost v osobní modlitbě, což z ní také dělá jednu z hlavních potřeb pastorů. Podobné procento pastorů tvrdí, že je v jejich životě velmi důležité investovat do přátelství a společenství s ostatními (69 %) a zaměřit se na konzistentní čtení Bible, které nesouvisí s kázáním nebo přípravou na vyučování (68 %).

Přibližně 2 ze 3 protestantských pastorů tvrdí, že je pro ně důležité důvěřovat Bohu (66 %), investovat do vztahů s ostatními pastory (64 %) a praktikovat důslednost při odpočinku (64 %). Více než 3 z 5 pastorů (61 %) tvrdí, že potřebují investovat do pokání z osobního hříchu. Jen málo (4 %) uvádí, že žádnou z těchto otázek nepovažují za důležitou investici pro svůj život pastora.

„Někteří návštěvníci kostela mohou být překvapeni, když zjistí, že duchovní disciplíny nejsou pro pastory vždy snadné,“ řekl podle portálu Church Leaders výkonný ředitel Life Way Research Scott McConnell. „Ano, vědí, jak tyto věci dělat, ale dosažení konzistence vyžaduje čas a úsilí. Není to automatické.“

Mladší pastoři, ti ve věku od 18 do 44 let, patří mezi ty, kteří nejčastěji říkají, že mnohé z duchovních potřeb jsou oblasti, kterým je třeba věnovat pozornost. Nejčastěji říkají, že potřebují investovat do přátelství a společenství s ostatními (79 %) a do vztahů s jinými pastory (73 %). Pastoři do 44 let také častěji než pastoři nad 55 let říkají, že se musí zaměřit na důsledné čtení Bible, které nesouvisí s kázáním nebo přípravou na vyučování (75 %), stejně jako na pokání z osobního hříchu (69 %). Také častěji než lidé starší 65 let říkají, že je důležité investovat do důslednosti v osobní modlitbě (78 %).

Nejdůležitější duchovní potřeba

Na otázku, do kterých z těchto duchovních potřeb je pro ně právě teď nejdůležitější investovat, čtvrtina pastorů (24 %) odpověděla, že důslednost v modlitbě. O něco méně lidí poukazuje na důvěru v Boha a na důslednost při aplikování odpočinku (každý 18 %).

Ve studii Lifeway Research z roku 2021 86 % pastorů uvedlo, že mají alespoň jeden den v týdnu na odpočinek a čas bez práce ve službě. Navíc studie Lifeway Research z roku 2017 zjistila, že 56 % návštěvníků kostela věří, že biblický příkaz vzít si každý týden den sabatního odpočinku platí dodnes.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 18. dubna 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář