Kniha „The Great Dechurching“ zkoumá exodus amerických křesťanů z církve

Jim Davis a Michael Graham věděli, že se v jejich rodném městě Orlando na Floridě něco děje. Ale neuměli tomu přijít na kloub. 

V té době byli oba pastory v evangelikálním sboru Orlando Grace Church a viděli studii, podle které měla jejich komunita stejné procento evangelikálů jako méně tradičně křesťanská města New York nebo Seattle. Jejich město se umístilo na seznamu „biblicky smýšlejících měst“ blíže městům se sekulární pověstí, nikoliv městům biblického pásu, jako je Nashville v Tennessee nebo Birmingham v Alabamě.

Což jim nedávalo žádný smysl.

SOUVISEJÍCÍEvangelikální teologie církve se musí znovuzrodit 

Jak píše Religion News Service v Orlandu sídlí ústředí známé univerzitní organizace Cru, Wycliffe Bible Translators a další významných křesťanských organizací. Působí zde také prosperující a vlivné megasbory jako First Baptist a Northland Church. A Orlando bylo jiné než New York nebo Seattle.

„Pak nám to došlo – je to proto, že naši lidé přestali chodit do církve,“ řekl Religion News Service Davis.

On a Graham věděli o řadě lidí, kteří přestali chodit do církve, a oba pastoři se začali zajímat, jak je to běžné. Začali hledat údaje, a přestože existovaly studie o věřících, kteří se nehlásí k žádné skupině křesťanů -, o návycích lidí, kteří chodili do církve, jich bylo málo.

Nakonec se rozhodli udělat vlastní.

S pomocí přátel vybrali asi 100 000 dolarů a požádali o pomoc dva politology, kteří se zabývají náboženskými trendy v USA – Ryana Burgeho z Eastern Illinois University a Paula Djupeho z Denison University – a vytvořili podle nich dosud nejrozsáhlejší studii o lidech, kteří přestali chodit do církve.

Tato studie v kombinaci s dalšími údaji o měnící se náboženské situaci v Americe je dovedla ke střízlivému závěru. „Za posledních pětadvacet let opustilo církev více lidí, než kolik se jich stalo křesťany během prvního velkého probuzení, druhého velkého probuzení a evangelizačních kampaní Billyho Grahama dohromady,“ píší Davis a Graham ve své nové knize „The Great Dechurching: Who’s Leaving, Why Are Going, and What Will It Take to Bring Them Back?“ (Velký odchod z církve: Kdo odchází, proč odchází a co bude třeba udělat, abychom je přivedli zpět?).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. září 2023 Foto: CC Search

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář