Královna mezi kazateli. Málo známý příběh kazatelské služby sestry Charlese Spurgeona 

Charles Haddon Spurgeon, světoznámý baptistický kazatel, měl sestru, která byla ve své době rovněž populární kazatelkou. Toto je její příběh…

Spurgeonova rodina

Spurgeonovi byli silně věřící rodina z Essexu v Anglii. John Spurgeon (1810-1902) pracoval jako vedoucí úředník v uhelné a lodní kanceláři a zároveň byl pastorem nezávislého sboru v Tollesbury v Essexu. Se svou ženou Elizou Spurgeonovou měli 17 dětí. Nejstarším dítětem byl Charles Haddon Spurgeon, který se narodil v roce 1832 v Essexu. Pouze dva synové a šest sester se dožili dospělosti. Nejstarší dcerou byla Eliza Rebecca Spurgeonová, narozená 19. ledna 1836. Kolem roku 1840 žil Charles Haddon Spurgeon s rodinou v Colchesteru.

SOUVISEJÍCÍDomovský sbor Charlese Spurgeona, kde kázal pro tisíce lidí

Charles Haddon Spurgeon

Charles Haddon Spurgeon navštěvoval různé kostely v Colchesteru a v lednu 1850 se obrátil poté, co vyslechl kázání v prosté metodistické modlitebně na Artillery Street v Colchesteru. Téhož večera se zúčastnil bohoslužby v baptistické kapli Eld Lane v Colchesteru, kde na něj zapůsobil reverend Robert Langford. Tuto společenství pak doporučil své rodině a oni se také stali členy sboru. V roce 1851 se Charles Haddon Spurgeon stal kazatelem baptistického sboru Waterbeach nedaleko Cambridge.

Eliza Jacksonová

Členové Spurgeonovy rodiny mezitím zůstali v baptistickém sboru Eld Lane v Colchesteru. Když v roce 1856 potřeboval pastor Robert Langford pomoc, byl do této pozice jmenován spolubratr kazatel William Jackson. Během svého působení ve sboru se William Jackson spřátelil s rodinou Spurgeonových a zajímal se o slečnu Elizu Rebeccu Spurgeonovou. V roce 1859 Jackson rezignoval a stal se pastorem Salemské baptistické kaple v Bilstonu nedaleko Wolverhamptonu. V prosinci 1859 se William Jackson oženil s Elizou Rebeccou Spurgeonovou, obřad vedl její bratr Charles Haddon Spurgeon, a usadili se v Bilstonu. V červnu 1867 opustil William Jackson Bilston a stal se pastorem baptistického sboru Cambray v Cheltenhamu.

Eliza Jacksonová – kazatelka

V polovině roku 1872 se William a Eliza Rebecca Jacksonovi přestěhovali do baptistického sboru Willingham poblíž St Ives v Cambridgeshire asi 18 kilometrů severozápadně od Cambridge. Krátce po jejich příjezdu začala Eliza Jacksonová ve Willinghamu kázat a přitahovala velké davy lidí. Noviny o tom začaly informovat počátkem listopadu 1872. Londýnské Echo napsalo, že „sestra pana Spurgeona káže s velkým úspěchem ve Willinghamu v Cambridgeshire, kde je její manžel baptistickým kazatelem“.

V té době bylo jen velmi málo kazatelek, kterým se tehdy říkalo „dámy kazatelky“. Novinové zprávy z té doby ukazují, že přitahovaly velká shromáždění, protože bylo novinkou slyšet kázat ženu. V 70. letech 19. století byla většina kazatelek z řad metodistů, kteří pokračovali v praxi povolené Johnem Wesleym, ale v baptistickém hnutí byly kazatelky vzácné, i když ne neznámé a nebyly zakázané.

Willingham

Po svém úspěchu při projevech ve Willinghamu dostala Liza Jacksonová pozvání k projevům v dalších baptistických sborech v oblasti Cambridge a Ely. Podle jedné zprávy „má paní Jacksonová mírný hlas, který moduluje s lehkostí a půvabem, s občasnými výlevy tiché výmluvnosti“. V roce 1874 ji některé novinové zprávy označily za „královnu mezi kazateli“.

Její bratr Charles Haddon Spurgeon věděl, že káže, ale jeho soukromé názory na to, že jeho sestra je kazatelkou, nejsou známy. Ať už byl jeho názor jakýkoli, nebránilo mu to v tom, aby sestru navštěvoval, a přicházel jako hostující kazatel do sboru, kde byl pastorem jeho švagr William Jackson.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Neil Rees Zdroj: Christian Today Datum: 15. března 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář