Křesťanská reformovaná církev zahrnula svůj postoj k homosexualitě do vyznání víry

Křesťanská reformovaná církev, malá evangelikální denominace amerických a kanadských sborů, ve středu na svém výročním synodu odhlasovala, že svůj negativní postoj k homosexuálnímu vztahu zahrne do vyznání víry.

Hlasování v poměru 123-53, které proběhlo v Grand Rapids ve státě Michigan završilo proces, který byl zahájen v roce 2016, kdy předchozí synoda odhlasovala vytvoření studijního výboru, který měl přinést zprávu o „biblické teologii“ sexuality.

Hlasování po dvou dlouhých dnech debat schválilo seznam toho, co denominace nazývá sexuální nemorálností, kterou nebude tolerovat, včetně „cizoložství, předmanželského sexu, mimomanželského sexu, polyamorie, pornografie a homosexuálního sexu“.

SOUVISEJÍCÍDavid Novák / Pár myšlenek k otázkám k diskusi okolo LGBT 

„Církev musí své členy varovat, že ti, kteří odmítají činit pokání z těchto hříchů – stejně jako z modlářství, chamtivosti a dalších podobných hříchů – nezdědí Boží království,“ uvádí se podle Christianity Today ve zprávě. „Církev musí ukáznit ty, kteří odmítají činit pokání z těchto hříchů, v zájmu spásy jejich duší.“

190 delegátů synody však strávilo převážnou část času debatou o homosexualitě, přičemž mnozí z nich varovali, že přijetí tzv. zprávy o lidské sexualitě a povýšení jejího učení na status vyznání víry odradí LGBT lidi i mladší generace členů církve, kteří mají jiné chápání sexuality.

„Tento návrh poškozuje LGBT lidi, poškozuje svědectví církve a jeho zařazení do vyznání víry bude mít katastrofální důsledky pro lidi i instituce,“ uvedl podle CT jeden z delegátů synody, který hlasoval proti návrhu.

Hlasování bude mít vážné důsledky také pro vlajkovou loď denominace, kterou je Calvin University. V prosinci podepsala třetina profesorského sboru dopis vyjadřující znepokojení nad Zprávou o lidské sexualitě a nyní se očekává, že někteří z nich odejdou. Fakulta univerzity musí podepsat dokument, v němž prohlašuje, že se hlásí k historickému vyznání víry a konfesi Křesťanské reformované církve.

Denominace s 204 664 členy, která má kořeny v nizozemské reformované církvi, vždy učila, že sex je v manželství vyhrazen pouze pro jednoho muže a jednu ženu. V průběhu let však poskytla svým sborům určitou volnost při službě LGBT lidem. Její zpráva o homosexualitě z roku 1973 rozlišovala mezi homosexuální aktivitou a homosexuální orientací a konstatovala, že přitažlivost ke stejnému pohlaví sama o sobě není hříšná a že lidé nemají na výběr, ke komu jsou přitahováni. 

SOUVISEJÍCÍ – David Novák / Únava z Ukrajiny

Od té doby se mnoho sborů denominace začalo otevřeně schvalovat homosexualitu, některé dokonce ordinovali za jáhny členy LGBT komunity. Jednou z prvních byla kongregace v Torontu a v posledních letech několik sborů v Grand Rapids. 

Letošní krok synody přichází podle magazínu Christianity Today uprostřed rostoucího odporu vůči LGBT osobám v celé zemi. Floridský guvernér Ron DeSantis na začátku tohoto roku podepsal zákon, který na floridských školách zakazuje ve třídách diskutovat o genderové identitě a sexuální orientaci pro některé věkové skupiny. Republikánští zákonodárci státu předložili desítky návrhů zákonů, které omezují diskuse ve třídách a přístup ke knihám o LGBT komunitě a blokují lékařskou péči pro transgenderové studenty.

Zatímco liberální křesťanské denominace v posledních 20 letech schválily homosexualitu, oddávaly páry stejného pohlaví a ordinovaly LGBT osoby za duchovní, evangelikální a konzervativní denominace se takovému kroku brání. Sjednocená metodistická církev, druhá největší protestantská denominace v zemi, se nyní kvůli této otázce rozdělila.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 26. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář