Kvůli stresu, osamělosti či poklesu členů zvažuje stále více pastorů odchod ze služby 

Nová data zveřejněná společností Barna Group ukazují, že stres, osamělost, politické roztržky a další problémy, jako je pokles členů, vede stále více pastorů k zvažování, zda by neměli opustit svou práci. 

Výzkum čerpal z údajů shromážděných v průzkumech provedených v lednu 2021 a březnu 2022, které ukazují, že podíl pastorů, kteří vážně uvažovali o ukončení služby na plný úvazek v posledním roce, vzrostl z 29 % v roce 2021 na 42 % v březnu tohoto roku.

Data pro studii z roku 2021 byla shromážděna od 22. do 27. ledna 2021 online od 413 protestantských pastorů. Zatímco data shromážděná od 10. do 16. března pocházela z online průzkumu mezi 510 protestantskými pastory.

SOUVISEJÍCÍNový průzkum ukázal na sedm oblastí, ve kterých pastoři vidí své nedostatky

Více než polovina pastorů (56 %), kteří v minulém roce uvažovali o ukončení služby na plný úvazek, uvedla, že „obrovský stres z práce“ byl významným faktorem v jejich rozhodování. Dva z pěti pastorů (43 %) uvedli, že „cítím se osamělý a izolovaný“, zatímco asi 38 % uvedlo, že „současné politické roztržky“ je přiměly přemýšlet o tom, že by skončili v kazatelské službě.

Rovných 29 % pastorů také uvedlo, že by chtěli skončit, protože nejsou optimističtí ohledně budoucnosti svého sboru; byli nespokojeni s dopadem, jaký měla práce na jejich rodinu, nebo měli vizi, která byla v rozporu s tím, kam se církev chtěla ubírat. Dalších 24 % pastorů uvedlo, že zvažují odchod, protože jejich sbor neustále ztrácí členy. 

Přibližně 83 % uvedlo, že neuvažují o tom, že by skončili, protože věří v hodnotu své služby; 75 % uvedlo, že mají povinnost zůstat a plnit své povolání ke službě, a 73 % uvedlo, že jsou se svou prací spokojeni. Většina pastorů, kteří neuvažovali o odchodu, také uvádí silnou podporu rodiny a komunity a důvěru ve své schopnosti vést církev. 

Březnová míra nespokojenosti mezi pastory také odráží stálý nárůst podílu pastorů, kteří loni v říjnu uvedli, že „vážně zvažují“ odchod ze služby na plný úvazek, protože se potýkají finančními problémy způsobenými pandemií. Téměř čtyři z 10 protestantských pastorů, neboli 38 % z nich, uvedlo, že „vážně uvažují“ o tom, že v říjnu opustí službu na plný úvazek. 

SOUVISEJÍCÍ – Průzkum: Pro 60 % procent amerických křesťanů není Ježíš jedinou cestou k Bohu

Joe Jensen ze společnosti Barna pro The Christian Post uvedl, že rostoucí počet pastorů, kteří se zvažují odchod ze služby na plný úvazek, je důvodem k obavám.

„Tato konkrétní statistika uvádí nejvyšší počty, jaké jsme kdy viděli,“ řekl Jensen a poukázal na syndrom vyhoření, o kterém se domnívá, že mnoho pastorů zažívá v důsledku pandemie.

Vysvětlil, že pastoři se obecně vyhýbají poradenství a mentoringu, ale musí pochopit, že je v pořádku požádat o pomoc.

„Pastoři se tradičně necítí pohodlně z mnoha různých důvodů, když mají vyhledávat poradenství, mentoring. V rámci církevního společenství a církevní kultury musí být v pořádku, aby pastor vyhledal pomoc.“ 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 28. května 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář