Lidskoprávní organizace volají po propuštění křesťanských lídrů v Eritreji 

Organizace Christian Solidarity Worldwide (CSW) a Human Rights Concern Eritrea (HRCE) vyzvaly k propuštění čtveřice duchovních, které eritrejské úřady svévolně zadržely.

CSW tvrdí, že  úřady neměly k zatčení žádný důvod, protože duchovní patří ke křesťanským denominacím, které mají v zemi legální status.

SOUVISEJÍCÍ Eritrea propustila 70 křesťanů

Podle portálu Premier byl 15. října na mezinárodním letišti v Asmaře zatčen katolický biskup Abune Fikremariam Hagos, když se vracel z návštěvy Evropy, a byl odvezen na neznámé místo. Tři dny před biskupovým zatčením vláda zadržela Abrahama Habtoma Gebremariama, zástupce kněze pověřeného prací se studenty ve městě Tesenej.

Dne 11. října zadrželi eritrejští bezpečnostní agenti kněze Mihretaba Stefanose. CSW uvedla, že jeho současné místo pobytu není známo, ačkoli se spekuluje, že on i biskup Fikremariam jsou drženi ve věznici Adi Abeito.

Eritrejská vláda zatím neuvedla důvod zatčení představitelů církve. Hagos však spolu s dalšími třemi eritrejskými katolickými biskupy často vyjadřoval obavy o blaho eritrejského lidu.

V pastýřském listu z roku 2014 se čtveřice katolických biskupů zabývala exodem občanů, který vyvolala krize v oblasti lidských práv v Eritreji, a uvedla, že „skutečným nepřítelem míru je nespravedlnost. Úcta k lidem, jejich důstojnosti a právům je základním kamenem fungující společnosti.“

Khataza Gondwe, zodpovědný pracovník CSW pro Afriku a Blízký východ, v prohlášení uvedl: „Svévolné zadržování duchovních z denominací, které jsou oficiálně povoleny, ukazuje, že ve skutečnosti je v Eritreji spolu s ostatními lidskými právy komplexně omezováno právo na svobodu náboženského vyznání nebo přesvědčení. Vyzýváme eritrejský režim, aby propustil čtyři duchovní spolu se všemi ostatními vězni svědomí, které svévolně zadržuje. Vyzýváme také k okamžitému stažení eritrejských vojsk z Tigreje a dalších částí Etiopie,“ cituje prohlášení pracovníka křesťanské organizace portál Premier. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 25. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář