Křesťan dnes

Metodističtí pastoři se cítí hůře a mají větší starosti než před deseti lety

metodický pastor Sam Harrison

Metodističtí duchovní si v posledních letech prošli těžkými zkouškami, které provázela celosvětová pandemie, církevní rozkol a pokračující úpadek jedné z největších protestantských denominací. Podle nové studie se tento stres pravděpodobně podepsal na jejich zdraví.

Průzkum mezi 1 200 duchovními Sjednocené metodistické církve zjistil, že polovina z nich má problémy se spánkem, třetina se cítí depresívně a izolovaně, polovina je obézní a tři čtvrtiny se obávají o peníze.

SOUVISEJÍCÍJsou bílí evangelikální pastoři ve sporu se svými věřícími? Nová studie říká, že ne

Religion News Service informuje, že podle studie společnosti Wespath, která spravuje benefity pro pastory a zaměstnance metodistických institucí, se téměř všechny tyto ukazatele za posledních deset let zhoršily. Celkově se metodističtí pastoři cítí hůře a mají větší starosti než před deseti lety.

„I když jsme po velmi neutěšených výsledcích v roce 2021 zaznamenali v roce 2023 zlepšení v některých oblastech životní pohody, celkový desetiletý pohled nám říká, že životní pohoda duchovních, která byla problémem před deseti lety, je dnes ještě větším problémem,“ uvedla Kelly Wittichová, ředitelka oddělení zdraví a životní pohody společnosti Wespath, při oznamování výsledků průzkumu. „Vidíme, že duchovní mají ve srovnání se svými sekulárními kolegy problémy s dobrým pocitem, což je z nemalé části způsobeno často nerealistickými požadavky, které jsou na duchovní kladeny z mnoha stran.“

SOUVISEJÍCÍ – Pastoři zažívají více osamělosti a méně podpory, což je „důvod k obavám“, varuje Barna

Podle studie 11 % pastorů uvedlo, že jsou ve výborném zdravotním stavu, což je méně než v roce 2013 (17 %). Každý desátý (9 %) uvedl, že je v dobrém zdravotním stavu, což je dvakrát více než před deseti lety.

Zpráva neuvádí, zda věk duchovních může být faktorem ovlivňujícím zdravotní výsledky.

Více než polovina uvedla, že pandemie negativně ovlivnila jejich emocionální (54 %) a sociální zdraví (52 %). Méně lidí uvedlo, že se zhoršilo jejich duchovní (26 %) nebo finanční zdraví (23 %).

Pastoři také uvedli, že jejich pocit duchovní vitality se v posledních dvou letech zlepšil – mnozí z nich mají pocit, že mají vitální vztah s Bohem (78 %) a cítí Boží přítomnost při pastoračních návštěvách (73 %). Méně jich cítí Boží přítomnost při akcích souvisejících s církví (68 %).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. srpna 2023 Foto: YouTube – ilustrační

Exit mobile version