Modlíte se za muslimy?

Příběh jedné z největších modlitebních akcí na světě se začal spontánně psát právě před 30 lety, v roce 1992. Tehdy se na Blízkém východě sešla k modlitbám mezinárodní skupina křesťanských vedoucích, kteří přemýšleli, jak muslimům ukázat Boží lásku. Během setkání prožili nečekanou Boží přítomnost, která je vedla k prvním 30 dnům půstu a modliteb za muslimy. O rok později už spatřila světlo světa první příručka s konkrétními tématy pro každý den, která se v současnosti překládá do asi 30 jazyků a distribuuje se ve 40 zemích světa. Další statisíce věřících si ji stahují z internetu, a za muslimy se tak modlí miliony křesťanů.

Tento rok budou modlitby probíhat od 2. dubna do 1. května. V rozhovoru s českým koordinátorem „30 dní modliteb za svět islámu“ Karlem H. se také dozvíte, jak se k iniciativě můžete připojit.

Kdy jste poprvé o iniciativě uslyšel a proč jste se do ní zapojil?

K iniciativě jsem se dostal jako běžný účastník. Bude to možná už nějakých dvacet let. Přesně si nepamatuji. Vím, že jsem narazil na modlitební příručku 30 dní a témata k modlitbám v ramadánu. Díky příručce jsem se dozvídal o skupinách lidí či národů, o jejichž existenci jsem do té doby netušil. Přitom jich bylo často víc než Čechů. Příručka ve mně probouzela povědomí o muslimech a jejich víře. Jak se rozvíjel můj zájem o svět islámu, příručka přestala být důležitým zdrojem informací a motivem modliteb za islámský svět, nicméně stejně jsem byl za její existenci hodně vděčný. Kvůli sobě i kvůli dalším. 

Jak jste iniciativu začal koordinovat u nás?

Jakousi shodou okolností jsem se seznámil s předchozím koordinátorem české verze 30 dní. Když jsem se dozvěděl, že chce s vydáváním české verze příručky skončit, bylo mi to líto. Nechtěl jsem, aby to skončilo, a tak jsem to začal dělat. Příručce se tak věnuji již přes deset let. 

Jak se určují konkrétní náměty na každý rok?

Jedná se o mezinárodní iniciativu. Jednotící téma vybírá mezinárodní ústředí. To pak žádá místní koordinátory a spolupracovníky, aby posílali návrhy jednotlivých článků. Chtějí, aby je psali lidé, kteří danou skupinu či místo znají. Z takto zaslaných návrhů a příspěvků pak vybírají ty, které se daný rok v příručce objeví. Návrh tedy můžeme poslat i my z Česka. 

Kdybych se chtěla do iniciativy zapojit, jak to udělat?

V prvé řadě si stáhnout příručku (http://30dni.kmspraha.cz). Soubor ve formátu PDF a nově i mobilní aplikace jsou zdarma. Poté naplánovat, jak se modlit a koho k tomu přizvat. Je možné to zapojit do bohoslužeb, programu skupinky či různých stávajících modlitebních setkání. Stejně tak je možné se dát dohromady s lidmi, kteří se chtějí modlit speciálně za tato témata. Finanční podpora je možná přes KMS. Příručku připravují dobrovolníci, výdělečná nikdy nebyla. 

Musím se modlit pouze během ramadánu, nebo je možné příručku využít i jindy?

Modlit se dá určitě kdykoli. Příručka je skvělá v tom, že velmi stručně představí nějaké téma či skupinu lidí v muslimském světě. Dělá to velmi lidsky. Vede k lásce k muslimům. Připomíná, že muslimové potřebují evangelium, zároveň ukazuje i na jejich další potřeby a to krásné, co v jejich kultuře je. 

Je možné někde dohledat starší příručky?

Na stránkách KMS jsou k dispozici zdarma ke stažení soubory ve formátu PDF z minulých let. 

Jitka Evanová

Zajímá vás, proč se křesťané za muslimy modlí zrovna v době ramadánu? A jaké nese tato iniciativa ovoce? Podrobnosti najdete v březnovém čísle časopisu Život víry.

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář