Na náměstí Václava Havla v Praze bude strom přání a modliteb za Ukrajinu

Praha – Náměstí Václava Havla v Praze bude nově zdobit strom přání a modliteb nejen za Ukrajinu. Instalaci s názvem Já je já skrze druhého představili autoři Alexandra Vajdová a Dominik Lang, přístupná bude do 18. června. Součástí expozice bude i výstava velkoformátových fotografií německého fotografa Philippa Spaleka. ČTK o tom informovala Charita Česká republika v tiskové zprávě.

Expozice vznikla ve spolupráci Vysoké školy umělecko-průmyslové (UMPRUM), Národního divadla v Praze a Charity Česká republika na podporu sbírky Charita pro Ukrajinu. Jejím cílem je zajištění vody pro obyvatele bojových zón, kde byl raketovou palbou zničen poslední funkční rezervoár vody v Pokrovském rajónu v Doněcké oblasti na Ukrajině.

SOUVISEJÍCÍ Italský kardinál, kterého papež pověřil mírovou misí, míří do Kyjeva

Instalaci tvoří tři nosné prvky: starý kmen stromu, dlouhý dřevěný hranol a kovová trubka. Všechny se navzájem podepírají a podle spoluautorky Vajdové nemůže jeden existovat bez druhého. „Jejich synergií vzniká originální umělecké dílo metaforicky ztvárňující princip solidarity, jež v sobě nese myšlenku, že já je vždy součástí celku, a celek je nedílnou součástí jednotlivce,“ řekl Dominik Lang, druhý autor instalace. Objekt doplňuje ještě modrý míč a žlutý pruh, které připomínají jeho vztah k Ukrajině.

Na povrchu kmene je zároveň řada otvorů a štěrbin různých hloubek a velikostí. Podle autorů slouží k tomu, aby do nich mohli lidé vkládat svá přání napsaná na kusech papíru. Objekt má tímto odkazovat ke Zdi nářků v Jeruzalémě.

„Domnívali jsme se, že taková kombinace různých prvků bude nejlepší připomínkou ruské agrese na Ukrajině a bude chápána i univerzálně, což znamená připomenutí i dalších obětí a obětí po celém světě, nejenom míst postižených válkou,“ řekla Vajdová.

Součástí expozice je i výstava velkoformátových fotek Rok s Ukrajinou objektivem německého fotografa Spaleka, která vznikla k připomínce ročního výročí od začátku ruské invaze.

Objekt Já je já skrze druhého z dílny umělců a pedagogů UMPRUM půjde na podzim letošního roku do dražby. Její výtěžek bude určen na pokrytí nákladů přesunu objektu do Zakarpatské oblasti na Ukrajině, a to do městečka vybudovaného jako dočasné útočiště pro vnitřně vysídlené obyvatele. Městečko tvoří modulárními domky, které staví Charita Česká republika.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. června 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář