Německý prezident udělil státní vyznamenání teologovi Halíkovi

Berlín/Praha – Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní vyznamenání, Kříž za zásluhy 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Halík ho obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími. ČTK to sdělila Ilona Trnková, ředitelka sdružení Česká křesťanská akademie, v němž Halík působí.

Halík vyznamenání převezme 21. října, přesně 41 let poté, co byl v německém Erfurtu tajně vysvěcen na kněze pro působení v podzemní církvi v Československu. „Prezident Spolkové republiky Německo ocenil zejména mou aktivní účast v kulturním a náboženském disentu v době nesvobody, včetně spolupráce podzemní církve v naší zemi s církví v tehdejší NDR, mou účast na mnohaletém dialogu mezi českými a německými křesťany – tzv. Mariánskolázeňské rozhovory, který přispěl i k formulaci česko-německých prohlášení obou biskupských konferencí a obou států a účast v dialogu mezi věřícími a nevěřícími na mnoha přednáškách a konferencích v ČR i v Německu,“ uvedl k ocenění Halík.

Ocenění, které Halík dostal, je jednou ze tříd jediného vyznamenání, které Spolková republika Německo uděluje. Jeho nejvyšší stupeň, velkokříž pro hlavy států, převzali v minulosti prezidenti Václav Havel (2000) a Miloš Zeman (2014). Nižší formu velkokříže má také někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (2008). O třídu nižší vyznamenání, Velký kříž za zásluhy s hvězdou na stuze, dostal například další exministr zahraničí Cyril Svoboda (2008).

Následující stupeň, Velký kříž s hvězdou, pak převzali mimo jiné spisovatel a někdejší ministr kultury Pavel Tigrid (2000), literát a diplomat Jiří Gruša (2006) nebo někdejší velvyslanec v Německu a současný ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák (2014). Velký kříž, tedy o třídu vyšší vyznamenání než má Halík, pak z Čechů obdrželi třeba kardinál Miloslav Vlk (1999) nebo bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (2018).

Sociolog, filozof, kněz a profesor Univerzity Karlovy Halík, který patří ve světě k uznávaným křesťanským intelektuálům, obdržel už například v roce 2012 státní vyznamenání v Polsku, a to za výjimečný přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu a spolupráce s katolickými kruhy. V roce 2014 získal za snahu o mezináboženský dialog Templetonovu cenu a o dva roky později mu univerzita v Oxfordu udělila jako teprve čtvrtému Čechovi čestný doktorát. V roce 2017 získal také třeba cenu za podporu dialogu mezi kulturami od Papežské rady pro kulturu.

Halík je jednou z nejviditelnějších osobností české katolické církve. Někdejší poradce prezidenta Václava Havla se dlouhá léta angažuje v obrodě církve, dialogu mezi církvemi i komunikaci mezi věřícími a ateisty. Už v roce 1990 ho papež Jan Pavel II. jmenoval poradcem Papežské rady pro dialog s nevěřícími a papež Benedikt XVI. mu v roce 2008 udělil titul čestného preláta. Svými názory ale Halík ovlivňuje i českou politiku. Ve svých textech například často kritizoval bývalého prezidenta Václava Klause i současnou hlavu státu Miloše Zemana.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 18. října 2019  Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík

Tags: ,,,

4 Komentáře

  1. komunisticky kadrovak byl tajne vysvecen na kneze, to samo o sobe zni jako nepovedey namet na dosti zhovadilou komedii … a tohle vyznamenani by meli obcane nemecka povazovat za vysmech sobe samotnym …

    Odpověď
  2. Můžete ty spekulace o komunistickém kádrováctví nějak doložit? JIstěže je jich plný interfernet. Podstatnější je vyjádření arcibiskupství, které je vcelku jednoduše vyvrátilo…

    Odpověď
  3. Hmm koukám, že zde panuje cenzura. Takže znova… pan Halík je dle mého názoru naprosto nemorální člověk, který slouží Antikristu. Vzhledem k tomu, že dle názoru pana Halíka náš prezident slouží Rusku, nevidím žádný důvod k tomu aby se to zde cenzurovalo.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář