Nová studie ukázala, že pouze 37 % pastorů má křesťanský světonázor 

Nová studie Centra pro společenský výzkum při Arizonské křesťanské univerzitě ukázala, že pouze 37 % pastorů ve Spojených státech má biblický světonázor. Podle analytiků to poukazuje na fakt, že duchovní probuzení je „na našich kazatelnách stejně zoufale potřebné jako v lavicích“.

Celostátní studie, které se zúčastnilo přibližně 1 000 pastorů, zjistila, že biblický světonázor má jen o něco více než třetina (37 %) amerických pastorů. Většina (62 %) zastává hybridní světonázor známý jako synkretismus.

SOUVISEJÍCÍStudie odhalila alarmující selhávání církve při strategické práci s dětmi a rodinami

Studie, která byla zveřejněna ve čtvrtek, ukázala, že 41 % pastorů  má biblický světonázor. Dále pouze 13 % vyučujících pastorů a 12 % pastorů pro dětí a mládeže má biblický světonázor.

Portál Christian Today informuje, že výzkum zahrnoval 54 otázek týkajících se světonázoru a zjistil, že pouze 47 % pastorů má biblický světonázor, pokud jde o rodinu a hodnotu života; 44 % v otázkách týkajících se Boha, stvoření a historie; 43 % ve vztahu k osobním praktikám víry; 43 %, pokud jde o otázky hříchu, spasení a vztahu s Bohem; 40 % týkající se lidského charakteru a lidské přirozenosti; a 40 %, pokud jde o opatření týkající se životního stylu, osobního chování a vztahů.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Studie však upozornila, že nemít biblický světonázor neznamená zastávat postoj podobný sekulárnímu humanismu nebo marxismu.

„Ve skutečnosti méně než 1 % pastorů ztělesňuje jiný světonázor než biblický teismus (tj. biblický světový názor),“ uvedli výzkumníci. „Místo toho je jejich převládající světonázor nejlépe popsatelný jako synkretismus, tedy míchání myšlenek a aplikací z různých světonázorů do jedné, ale nekonzistentní kombinace, která představuje jejich osobní preference. Více než šest z deseti pastorů (62 %) má převážně synkretický světonázor.“

George Barna, ředitel výzkumného střediska na Arizonské křesťanské univerzitě, uvedl, že světonázor člověka se vyvíjí především do 13 let, poté prochází obdobím tříbení.

„Z hlediska světonázoru jsou nejdůležitějšími služebníky církve pracovnícis dětmia mládeží,“ řekl. „Zjištění, že sedmi z osmi těchto pastorů chybí biblický světonázor, pomáhá vysvětlit, proč si tak málo lidí v nejmladších generacích národa buduje srdce a mysl pro biblické principy a způsob života a proč se zdá, že naše společnost zejména v posledním desetiletí odchází od víry.“

Na závěr Barna řekl: „Bůh se zabývá transformací. Pastoři, kteří jsou ochotni dovolit mu, aby proměnil jejich myšlení a chování, mohou z tohoto procesu vyjít jako mocný příklad toho, co se může stát, když se srdce, mysl a duše člověka odevzdají Bohu. Rozhodně se zdá, že pokud má Amerika zažít duchovní probuzení, je toto probuzení stejně zoufale potřebné na našich kazatelnách jako v lavicích.“

Jiná studie, kterou minulý měsíc zveřejnila Barna Group, ukázala, že v porovnání se situací před rokem nyní více pastorů uvádí, že uvažují o odchodu ze služby, protože zažívají stres, osamělost, politické rozpory a čelí výzvám jako je například klesající počet členů.

Podíl pastorů, kteří během posledního roku vážně uvažovali o ukončení práce ve službě na plný úvazek, se zvýšil z 29 % v roce 2021 na 42 % v březnu letošního roku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 23. května 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,

1 Komentář

  1. Podstata spočívá ve skutečnosti, že patrně velká většina pastorů při příchodu do jejich práce, musí nejprve uchopit kliku a otevřít zavřené dveře, aby mohli vejít do své pracovny a stále vymýšlet a připravovat nová a nová témata, kterými by stále stejným způsobem popohnali nejen sebe, ale své ovečky někam dopředu, protože mají pocit, že buď vlastně nedošli tam, kam chtěli nebo dokonce bloudí. Vědomě žijí v oddělených světech. Ježíš po svém znovuzrození prošel k úžasu apoštolů zavřenými dveřmi. Opravdová cesta a znovuzrození je něco více, je to za slovy, kterými již nelze vyjádřit to, co osvobozující znovuzrození znamená.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář