Oběti holokaustu budou v Pardubicích připomínat kameny zmizelých

Pardubice – Kameny zmizelých v Pardubicích připomenou tragické osudy dvou židovských rodin za druhé světové války. Dlažební kostky s mosaznou deskou a jejich jmény budou instalovány 1. září, uvedl magistrát v tiskové zprávě. Mosazné destičky jsou v řadě evropských zemí, v Pardubickém kraji je mají v Chrudimi od roku 2017 a ve Svitavách od roku 2014.

„Kameny zmizelých, jinak také Stolpersteine, jsou projektem německého umělce Guntera Demniga, který je instaloval již v mnoha evropských zemích. Bývají vsazovány do chodníku před domy, jejichž obyvatelé je museli v důsledku nacistické rasové perzekuce opustit,“ řekl Petr Mücke, jeden z iniciátorů instalace.

Mücke a jeho kolegyně Renáta Růžičková pracují v okresním archivu, kde nalézají upomínky na život a činnost pardubické židovské obce před druhou světovou válkou. „Domníváme se, že tato kdysi pro město významná komunita a její tragický osud dnes upadá v zapomnění a kameny zmizelých jsou jednou z možností, jak tuto skutečnost napravit,“ řekla Růžičková.

Kameny připomenou rodinu Weinerových, která měla na Pernštýnském náměstí obchod, a rodinu vedoucího výroby v pardubickém lihovaru Karla Munka. V USA žije dvaadevadesátiletý Vladimír Munk. V prosinci 1942 byl s rodiči a ostatními pardubickými Židy deportován do Terezína a odtud na podzim roku 1944 do Osvětimi. Válku přežil jako jediný z rodiny, v Osvětimi zemřeli jeho rodiče a více než 30 nejbližších příbuzných.

„Kameny rodičů i jejich přeživšího syna budou zabudovány do dláždění před poštou u nádraží, proti místu, kde dříve stával lihovar, ve kterém rodina Munkova žila. Další tři dlažební kostky budou připomínat členy Weinerovy rodiny v chodníku před jejich domem na Pernštýnském náměstí 79,“ uvedla Nataša Hradní z tiskového úseku magistrátu.

Vsazení kamenů je naplánováno na 1. září, od 16:00 budou pokládány kameny na Pernštýnském náměstí, o hodinu později bude pietní akt pokračovat u nádraží. Autor projektu kvůli koronaviru nepřijede. Radnice poskytla iniciátorům akce 25.000 korun, příslib dotací mají na příští rok.

Z Pardubic Němci vypravili do Terezína dva transporty s 1258 židovskými obyvateli z Pardubic a okolí. Většina z nich zahynula v Osvětimi. Konce války se dožilo pouze 92 z nich.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář