Organizace spojily své síly pro překlad Bible do všech jazyků

Přední světové překladatelské organizace spojily své síly, aby do roku 2033 zpřístupnily texty Božího slova v každém jazyce, protože polovina z nich stále nemá kompletní překlad.

Kampaň pod heslem „Chci znát“ byla zahájena před Velikonocemi a v jejím čele je aliance organizací překládajících Bible. Cílem iniciativy je podle Christian Post zpřístupnit alespoň část Písma v každém jazyce během příštích 12 let.

SouvisejícíPřeklad Bible dosáhl důležitého milníku, je již ve více než 700 jazycích

Z více než 6 000 jazyků, kterými se mluví po celém světě, je u více než 3 800 přeložena jen malá nebo žádná část Bible. Mezi organizace, které se do kampaně zapojily, se nachází Americká biblická společnost, Biblická společnost pro neslyšící, Luteránští překladatelé Bible nebo SIL International.

Investiční ředitel Mart Green ze společnosti Hobby Lobby uvedl, že díky spolupráci a centralizované databázi mohou organizace udělat mnohem více práce, než kdyby pracovaly samostatně. Už v roce 2010 proto zkontaktoval vícero organizací, aby naplnily společnou vizi zrychlit proces překladu Bible. 

„Pomyslet si na to, že za našeho života by každý na této planetě mohl mít nějakou část Písma ve vlastní řeči, je ohromující, protože po dobu 2000 let se nám to ještě nepodařilo,“ poznamenal po CP Green. Bůh podle něj otevřel dveře pomocí moderních technologií.

SouvisejícíNová technologie pro překlad bible pomáhá šířit evangelium rychleji než kdy předtím

Díky technologii je cíl překladu Bible nejen dosažitelný, ale také pomáhá odstranit kulturní bariéry.  Ku příkladu užíváním aplikací jako je YouVersion v zemích, kde by distribuovat Bible bylo příliš nebezpečné.

„Zatím žádný jiný projekt překladu Bible nebyl tak ambiciózní nebo dobře koordinovaný,“ uvedl Green ve svém prohlášení. „A nikdy předtím neměli překladatelé také možnosti využít moderní technologie a softwaru při překladu, který by jim umožnil postupovat tak rychlým tempem.“

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Green je přesvědčen, že toto „je nejzajímavější část Velkého poslání v naší generaci“, protože tyto aktivity pomáhají před Kristovým příchodem činit učedníky ze všech národů. Nově spuštěná kampaň „Chci znát“ je podle Greena určena lidem, kteří „chtějí mít poznání o tom, kdo je Bůh, jak mu sloužit a že mají smysl života.“

V současné situaci více než 1 miliarda lidí nemá přístup k Božímu slovu ve svém jazyce. Více než polovina světových jazyků stále nemá kompletní překlad Bible a více než 2 000 jazyků ještě nemá přeložen jediný verš Písma. Překladatelé doufají, že zajistí, aby 95 % světové populace mělo do roku 2033 přístup ke kompletnímu překladu Bible, 99,96 % bude mít přístup k Novému zákonu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám po

-red- Datum: 11. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

https://www.christianpost.com/news/10-bible-translation-groups-unite-to-end-bible-poverty-by-2033.html


Tags: ,,,,,

1 Komentář

  1. 5I vyšel z trůnu hlas, řkoucí: Chvalte Boha našeho všickni služebníci jeho, a kteříž se bojíte jeho, i malí i velicí.

    Proč hlas vychází z trůnu a ne z úst osoby co na ni sedí 😛 ?

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář