Ortodoxní židé v Jeruzalémě plivali po křesťanech, premiér to odsoudil

Jeruzalém – Skupina ortodoxních židů, včetně dětí, plivala pod nohy a křičela na zahraniční křesťanské poutníky, kteří šli v průvodů skrz Jeruzalém. Dění, které zachytil na video reportér deníku Haaretz, vyvolalo v zemi rozhořčení. Projev nenávisti vůči křesťanům v úterý důrazně odsoudil premiér Benjamin Netanjahu i vrchní rabín, což je podle agentury AP velmi ojedinělé. Policie dnes v souvislosti s incidentem zadržela šest osob, dodává AP.

Během víkendu se v Jeruzalémě, které je posvátným místem pro židy i pro křesťany, slavil židovský svátek sukot. Městem ale procházeli také křesťané nesoucí dřevěný kříž. Policie eviduje několik incidentů, během nimž bylo pliváno na křesťany nebo na jejich kostely. Dosud bylo zadrženo šest osob, jedna z nich byla obviněna z napadení a čtyři z výtržnictví, uvedla policie. Všechny případy slíbila prošetřit a zvažuje pokuty pro pachatele.

SOUVISEJíCÍU Zdi nářků se střetli ultraortodoxní židé s feministkami

Na incident reagovalo také sousední Jordánsko, které je spojencem Izraele a také oficiálním správcem mešity Al-Aksá na Chrámové hoře. Jordánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zaslalo izraelskému velvyslanectví stížnost odsuzující sérii protikřesťanských incidentů.

Křesťané, z nichž velkou část tvoří Palestinci, nárůst útoků na křesťany a vandalismu páchaného na křesťanských památkách spojují s návratem premiéra Netanjahua k moci. Netanjahuova krajně pravicová vláda podle nich židovským extremistům dodává odvahu k útokům, píše AP. Obhájci křesťanů obviňují vládu, že jejich stížnosti zanedbává a že úřady dělají jen málo nebo vůbec nic, aby zastavily nárůst nábožensky motivovaného obtěžování. Deník The Guardian píše, že současná izraelská vláda vyvolává dojem beztrestnosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. října 2023 Foto: Pixabay – Jeruzalém

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Docela mě mrzí proč tady není napsáno proč ortodoxní židé plivali na křesťany ikdyž je tento důvod všeobecně známý. Pokud víme, tak jediní židé kteří věří v Ježíše jako mesiáše jsou mesiánští židé.

    Dva svědkové, kteří přijdou těsně před příchodem Ježíše už takové štěstí mít nebudou a budou nejenom popliváni. Protože jejich smrt bude oslavovat celý tento svět lze i předpokládat, že budou dost radikálně vystupovat proti stávajícím poz. církvím.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář