OSN schválilo Globální pakt o bezpečné, řízené a legální migraci

Marrákeš – 165 zemí se shromáždilo v Marrákeši na mezivládní konferenci Organizace spojených národů kvůili globální dohodě o migraci. V pondělí ji schválily.

Spojené státy, Izrael, Austrálie, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Estonsko, Bulharsko, Česká republika, Slovensko a Dominikánská republika smlouvu odmítly podepsat a poukazují na obavy z nelegální migrace a ohrožení národní suverenity, uvádí Evangelical Focus.

Rozhodnutí v Marrákeši je vyvrcholením téměř dvouletých konzultací a jednání s cílem vytvořit dohodu o podpoře mezinárodní spolupráce při řešení migrace. Vzhledem k tomu, že není právně závazná, otevírá dveře globální spolupráce. Očekává se, že pakt bude také přijat 19. prosince na valném shromáždění OSN.

Globální dohoda o bezpečné a regulované migraci je třicetičtyřstránkový dokument, který tvrdí, že „žádný stát nemůže řešit migraci sám“ a uvádí dvacet tři cílů. Mezi tyto cíle patří „shromažďování kvalitnějších údajů o pohybu migrantů, posílení právních cest k migraci, úsilí o boj proti obchodování s lidmi a spolupráci pro usnadnění bezpečného návratu migrantů do zemí jejich původu.“

„Odráží to společné chápání vlád, že migrace, která překračuje hranice, je podle definice mezinárodní fenomén a že pro efektivní zvládnutí této globální skutečnosti je nezbytná spolupráce,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres.

Guterres také odmítl myšlenku, že dohoda by přinutila země přijmout zákony a předpisy pro migranty, protože dohoda není právně závazná, ale místo toho „navrhuje cestovní mapu pro spolupráci, která výslovně uznává státní suverenitu a práva vlád rozhodovat o své vlastní imigrační politice,“ cituje Evangelical Focus.

Dále řekl, že „regulovaná migrace je potřebná, pokud mají rozvinuté země udržet ekonomický růst, když čelí poklesu počtu narozených dětí a stárnoucí populaci.“ Koordinovaná akce může rovněž bojovat proti vysokým lidským nákladům na neregulovanou migraci, kterou využívají pašeráci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn- Foto: Wikimedia Commons – António Gutteres 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář