Papež: Vzýval jsem Pána – zastav epidemii svou rukou

Vatikán – Nepromarněte tyto těžké dny, vyzývá papež v rozhovoru s vatikanistou Paolem Rodarim, který dnes otiskl italský list La Repubblica, a dodává: Prosím, aby lidé byli nablízku těm, kteří ztratili své drahé.

„Vzýval jsem Pána, aby ukončil tuto epidemii: Pane, zastav ji svou rukou“, těmito slovy odpovídá římský biskup na otázku, jak zněla jeho nedělní modlitba v římské bazilice Panny Marie Větší a kostele sv. Marcela na jedné z nejrušnějších městských tepen, via del Corso, která však nyní zeje prázdnotou.

Římský biskup poté v krátkém rozhovoru radí, jak prožívat tyto nelehké dny nucené karantény: „Opětovně odkryjme konkrétnost maličkostí, nepatrných projevů pozornosti vůči lidem, kteří nám jsou nablízku, ať již je to rodina, nebo přátelé. Pochopme, že v těchto maličkostech se skrývá poklad. Existují nevelká gesta, která se občas v každodenní anonymitě vytrácejí – gesta něhy, laskavosti a soucitu, která jsou však rozhodující a důležitá. Kupříkladu – teplý pokrm, pohlazení, objetí, telefonát…Jsou to důvěrná gesta, jimiž projevujeme pozornost každodenním detailům a která přispívají k tomu, že má život smysl a že mezi námi vládne sdílení a společenství.“

„Někdy totiž“, pokračuje papež František, „komunikujeme pouze virtuálně. Dnes bychom se naopak měli vrátit k novému sbližování, konkrétnímu vztahu tvořenému pozorností a trpělivostí. Rodiny totiž doma často jedí v tichu, které však není zapříčiněno vzájemným nasloucháním, nýbrž tím, že se rodiče dívají na televizi, zatímco děti jsou na mobilu. Jako nějací osamocení mniši…Toto není sdílení. Vzájemné naslouchání je důležité, protože chápeme potřeby druhého člověka, jeho nouzi, námahu, touhy. Existuje jazyk tvořený konkrétními gesty, který je nutné uchovat. Podle mého názoru nás bolest těchto dní má nasměrovat právě k této konkrétnosti“.

František poté v rozhovoru věnuje zvláštní myšlenku zdravotníkům, dobrovolným pracovníkům a rodinám zesnulých: „Děkuji všem, kteří se obětují pro druhé, neboť jsou vzorem zmíněné konkrétnosti. Prosím také, aby všichni lidé projevovali blízkost těm, kteří ztratili své drahé, a snažili se je všemožnými způsoby doprovázet. Útěcha nyní musí být závazná pro všechny.“

Papež František v této souvislosti cituje italského televizního moderátora Fabia Fazia a jeho nedávný článek o nucené karanténě v listu La Repubblica. Souhlasí s jeho tvrzením, že „naše chování vždy ovlivňuje životy druhých“, kupříkladu tehdy, když neplatíme daně a státnímu zdravotnictví poté schází zdroje na přístrojové vybavení.

V závěru rozhovoru František vyzývá k naději všechny lidi, nejenom věřící: „Všichni jsou Boží děti, na všechny Bůh pohlíží. Rovněž člověk, který se s Bohem ještě nesetkal a nemá dar víry, může najít cestu v tom dobrém, v co věří; může nalézt sílu v lásce ke svým dětem, rodině, bratrům. Samozřejmě může prohlásit: »Nedokážu se modlit, protože nevěřím«, avšak současně může věřit v lásku lidí, které má kolem sebe, a nalézt v ní naději.“

 

Autor: Vatikánský rozhlas   Datum: 18. bŕezna 2020  Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,,

3 Komentáře

  1. 1„ Dávejte si pozor, abyste nekonali svou spravedlnost před lidmi, jim na odiv; jinak nemáte odměnu u svého Otce, který je v nebesích.“ 2„Když tedy dáváš almužnu, nevytrubuj to před sebou, jak to činí pokrytci v synagogách a na ulicích, aby je lidé pochválili. Amen, pravím vám: Mají už svou odměnu. 3Ale když ty dáváš almužnu, ať tvá levice nepozná, co činí pravice, 4aby tvá almužna zůstala skrytá. A tvůj Otec, který vidí v skrytu, ti odplatí zjevně.“ 5„A když se modlíte, nebuďte jako pokrytci; neboť ti se rádi modlí, stojíce v synagogách a na rozích ulic, aby je viděli lidé. Amen, pravím vám: Mají už svou odměnu.

    Proč modlitba „na nárožích a v synagogách“ nemá žádný ohlas v nebesích? Protože je to představení pro lidi. O Boha v té chvíli vůbec nejde. Smyslem takové modlitby je získat pozornost a obdiv posluchačů.

    Odpověď
  2. Je nepochybně žádoucí a příkladné, že svatý otec vzývá Pána o zastavení epidemie svou rukou. Je trochu otázka, proč se tato modlitba ozývá z baziliky Panny Marie Větší a proč tedy není upřena k ní? Nedávají tyto okolnosti větší pravděpodobnost vyslyšení u Panny Marie Nejvyšší než u samotného Pána?

    Odpověď
  3. Současná doba mi velmi připomíná dění za Noemových dnů. Zodpovědní jedinci se tehdy připravovali dle božích pokynů a ostatní se tomu smáli a žili dál bez pokání a jakékoliv reflexe. Jak podobné s dnešní dobou….zatím co někteří to berou zodpovědně tak ostatní z toho mají zatím prdel a pořádají večírky.
    Celkově lze definovat asi tři kategorie. Jedna se tím zabývá duchovně, druhá zodpovědně ze strachu o sebe a o svou rodinu a ostatní lidi, třetí je nezodpovědná jakoby se jich to netýkalo.
    Pan Mádl natočil video…zachraň bábu a dědka … už jen název svědčí o úctě ke starším. Z egyptských ran je patrné, že probuzení srdce příchází až když je dotčena i skupina, která si myslí, že je nedotknutelná a to vzhledem ke své společenské pozici/věku. Jestli si tedy myslí, že je někdo nedotknutelný pro svůj věk…může to velmi brzo pominout.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář