Po dvou porážkách se finská prokuratura obrací s případem Päivi Räsänenové na Nejvyšší soud

Křesťanská poslankyně se bude opět hájit tím, že vyjádření jejího biblického chápání manželství a homosexuality je věcí svobody slova. „Mám klidnou mysl“.

Navzdory dvěma jasným soudním rozsudkům byl znovu otevřen případ křesťanské poslankyně Päivi Räsänenové.

SOUVISEJÍCÍNáboženská svoboda: Finská poslankyně Päivi Räsänenová stále nemá vyhráno

Úřad státního zástupce oznámil, že případ (který se týkal také luteránského teologa Juhany Pohjoly) předloží nejvyšší finské soudní instanci.

Podle Evangelical Focus státní zastupitelství tvrdí, že je důležité, aby Nejvyšší soud zaujal stanovisko k tomu, „jak v takovém případě vážit různá základní práva“. V případě Päivi Räsänenové „jde o otázku vztahu mezi svobodou náboženského vyznání a svobodou projevu a zákazem diskriminace a o to, kdy by měly být projevy považovány za nenávistné“.

V roce 2023 helsinský soud křesťanskou političku a bývalou ministryni vnitra jednomyslným rozhodnutím soudců zprostil všech obvinění z „nenávistných projevů“. Po odvolání státního zástupce získala Päivi Räsänenová v listopadu 2023 u helsinského odvolacího soudu také právo vyjadřovat své názory na manželství, sexualitu a učení Bible.

Křesťanská politička na zprávu reagovala prohlášením, v němž vyjádřila své „překvapení“, ale dodala, že má „klidnou mysl“ ohledně procesu. „Celkem šest soudců ze dvou soudů neshledalo z mých textů nic nezákonného, ale nyní chce státní zástupce, aby se texty zabýval i Nejvyšší soud,“ uvedla.

„Celé to chápu jen z toho hlediska, že tento případ je precedentem. Tento soudní případ je historický pro svobodu projevu a náboženství. Poprvé v trestním řízení soud zvážil, zda lze prezentovat učení spojené s Biblí a veřejně s ním souhlasit.“

Pokud by Nejvyšší soud případ přijal a rozhodl stejným způsobem jako ostatní dva soudy, „sloužilo by to pak jako právní vodítko ohledně jakýchkoli podobných obvinění v budoucnu“, řekla podle Evangelical Focus Räsänenová. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu by mělo významný dopad na legislativu v Evropě. Zároveň by důrazněji zajistilo svobodu křesťanů hovořit o biblickém učení“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 17. ledna 2024 Foto: Facebook – Päivi Räsänenová

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář