Pohřbu známého rabína se v Izraeli zúčastnilo na 500.000 lidí

Tel Aviv – Pohřbu prominentního izraelského rabína se v neděli v ultraortodoxním městě Bnei Brak u Tel Avivu zúčastnilo kolem půl milionu truchlících, informuje agentura Reuters. Rabín Chaim Kanievsky, který byl odborníkem na židovské právo, zemřel v pátek ve věku 94 let.

Izraelský premiér Naftali Bennett rabínovu smrt na twitteru označil za „obrovskou ztrátu pro židovský lid“. Vyzval truchlící, aby se „neshlukovali a netlačili“.

SOUVISEJÍCÍArcheologové objevili v Izraeli 1500 let starý nápis Ježíš, narozený z Marie

Odhady počtu účastníků smutečního průvodu se různí. Agentura Reuters s odkazem na policii píše, že dav čítal kolem půl milionu lidí. Podle zpravodajského webu The Times of Israel však truchlících mohlo být na 750.000.Policie v okolí hřbitova rozmístila zátarasy, aby omezila počet účastníků. Na místo učencovo tělo dovezl černý pohřební vůz.

O několik hodin dříve policie uzavřela dálnice kolem Bnei Braku pro běžnou dopravu, aby uvolnila cestu autobusům, které do města přivážely truchlící. Záchranné složky byly uvedeny do pohotovosti kvůli obavám z tlačenice.

Kanievsky se narodil v běloruském Pinsku a do tehdejší Brity ovládané Palestiny se přestěhoval jako dítě. Byl jedním z mála zbývajících vůdců ultraortodoxní židovské komunity v Izraeli, kteří se narodili před holokaustem. Na začátku pandemie covidu-19 vzdoroval vládním nařízením, když trval na tom, že ultraortodoxní školy by měly zůstat otevřené. Později od tohoto postoje ustoupil a řekl, že ochrana lidského života je přednější než tradiční zvyky, píše Reuters.

Ultraortodoxní židé tvoří zhruba 12 procent izraelské populace, která čítá přibližně 9,4 milionu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. března 2022 Foto: Wikimedia Commons – Chaim Kanievsky

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář