„Pokud bych mlčel, tak nejsem kněz,“ říká k válce na Ukrajině ruský duchovní

Ioann Burdin, kněz pravoslavného kostela Vzkříšení Krista v ruské vesnici Nikolskoje, má pro své jednání jednoduché vysvětlení. Ruský kněz se minulý měsíc dostal do pozornosti celosvětových médií, když veřejně vystoupil proti invazi své země na Ukrajinu.

„Považuji za nemožné k tomuto tématu mlčet,“ řekl v rozhovoru. „Nešlo o politiku,“ dodal. „Bylo to o Bibli. … Pokud bych mlčel, tak nejsem kněz.“

Bylo to stručné a jednoduché prohlášení s dalekosáhlými důsledky pro ruského pravoslavného kněze, který od ruských úřadů dostal pokutu za nesouhlas s válkou. 

SOUVISEJÍCÍPotřebuje Rusko více křesťanů jako byl Bonhoeffer?  

Burdin nastínil své důvody pro kritiku války nezávislému novináři Lewu Nescottovi, který se zabývá náboženstvím a politikou. Nescott poskytl Religion News Service nahrávky a přepisy svých rozhovorů s Burdinem.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Burdin řekl, že jeho první veřejný odpor k ruské invazi přišel v otevřeném dopise, který zveřejnil 25. února, krátce po začátku války. Kněz poznamenal, že cílem dopisu, který popsal jako „protiválečný“, bylo odsoudit invazi na Ukrajinu jako „skutečnou válku“ a „ruskou invazi“ – fráze, které se liší od slov ruského prezidenta Vladimira Putina, který hovoří o „zvláštní vojenské operaci“.

SOUVISEJÍCÍ – Ředitel Ukrajinské biblické společnosti svědčí o zázracích a obrovském duchovním hladu 

V dopise, který podepsal Burdin a další duchovní, stálo, že „krev není jen prokletím pro vrahy“, ale „také pro ty, kteří mlčeli“ nebo „neprotestovali“.

„Povinností všech křesťanů je postavit ses proti této agresivní válce,“ řekl Burdin v rozhovoru. „Nemusíme opakovat chyby těch křesťanů, kteří podporovali německou vládu, když před mnoha lety napadli Polsko,“ řekl s poukazem na začátek druhé světové války, kdy Rusko také napadlo Polsko.

Kněz uvedl, že dopis vyvolal online diskusi, ačkoli jeho místní nadřízený zpočátku respektoval jeho právo na vlastní názor. Burdinova prohlášení kontrastovala s kázáním moskevského patriarchy Kirilla, hlavy ruské pravoslavné církve. Kirill je považován za toho, kdo podpořil válku a položil duchovní základy k jejímu ospravedlnění. 

Přesto hlasitá skupina ruských pravoslavných kněží na Ukrajině a jinde přestala při svých bohoslužbách připomínat Kirillovo jméno. Více než 280 ruských pravoslavných kněží z různých částí světa – včetně Burdina v Rusku – také začátkem března podepsalo otevřený dopis vyzývající k „ukončení bratrovražedné války“ proti Ukrajině.

Přibližně ve stejnou dobu pronesl Burdin během bohoslužby na „Neděli odpuštění“ krátký projev, v němž odsoudil ruské činy. „Řekl jsem svým farníkům, že Rusové a Ukrajinci jsou dvě části jedné církve,“ řekl Burdin, který později poznamenal, že se narodil a vystudoval v ukrajinském městě Oděsa. „Pro ruského pravoslavného kněze, jako jsem já, je to jako občanská válka.“

Poté farníkům řekl, že k litaniím přidá dvě malé modlitby za mír na Ukrajině a požádá Boha, aby chránil ukrajinský lid.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 10. dubna 2022 Foto: screenshot YouTube – válka na Ukrajině

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář