Polští zákonodárci odsoudili čistku Židů z roku 1968

VARŠAVA – Polští zákonodárci schválili v úterý 6. března rozhodnutí ocenit masivní protikomunistický protest, který se odehrál před 50 lety a odsoudit antisemitskou čistku, která následovala. Podpora rozhodnutí ohledně událostí, jež se odehrály roku 1968 v komunistickém Polsku, se dostala jak od vládnoucí pravicové koalice, tak od stran v opozici: Dolní směmovna hlasovala poměrem 423 pro, 3 hlasy proti a dvě zdržení se.

V březnu 1968 byl v zemi brutálně potlačen protest studentů proti zákazu protitotalitní hry, napsané na základě díla romantického básníka Adama Mickiewicze. Jedna frakce tehdy vládnoucí komunistické strany přitom protest využila k upevnění svého vlivu a politická krize vyústila v protižidovskou (tehdy zvanou antisionistickou) čistku ve straně a posléze v celé polské společnosti. Kolem 13 tisíc Židů toho roku opustilo Polsko nebo jim bylo odejmuto občanství. „Připomínkou dramatického osudu polských Židů, kteří byli roku 1968 komunistickými úřady donuceni opustit Polsko, polský Sejm vyjadřuje silnou opozici vůči jakýmkoliv symptomům antisemitismu,“ stálo v rozhodnutí.

Dále rozhodnutí zmínilo „respekt těm, kdo bojovali pro svobodu a demokracii“ a odsoudilo antisemitismus a „komunistické organizátory protižidovských persekucí“. Robert Winnicki, poslanec krajně pravicové strany Národní hnutí (Ruch narodowy) sklidil v parlamentu nevoli, když zmínil, že rozhodnutí opomnělo zmínit polské židovské emigranty, konkrétně některé komunistickí soudce a prokurátory, kteří odsoudili ve 40. a 50. letech k smrti členy polského odboje. Jmenoval přitom dnes již zesnulou Helenu Wolińskou-Brusovou, o jejíž vydání z Británie Polsko usilovalo před její smrtí v roce 2008.

 

Zdroj: ztis.cz   Foto: wikipedia, ilustrační

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář