Přerostli letniční svoji nálepku? Teolog tvrdí, že se jedná o mnohem komplexnější skupinu

Todd Johnson z Centra pro studium globálního křesťanství na teologickém semináři Gordon-Conwell tvrdí, že pojem „letniční křesťan“ již není možné chápat jako kdysi.

Toto jeho tvrzení ilustruje zkušenost z konference, která se konala v Jihoafrické republice. Při rozhovoru s čínským křesťanem zjistil, že se modlí v jazycích, praktikuje dary Ducha svatého, ale na dotaz, zda je letniční řekl: „V žádném případě.“

Foto: Center for the study of global christianity

Johnson pro Christianity Today vysvětlil, že zatímco v případě Spojených států se jedná o některé z typických charakteristických znaků letničního křesťanství, avšak zejména v zahraničí to může být vnímáno odlišně.

Teologové již dlouho řeší problém, jak pojmenovat široké a rozmanité hnutí křesťanů, kteří zdůrazňují vztah jednotlivce k Duchu svatému. Místo označení jako letniční, se stále častěji mluví o tom, že se jedná o Duchem svatým zmocněné křesťany.

Podle nové zprávy Centra pro studium globálního křesťanství se k tomuto proudu křesťanství hlásí 644 milionů lidí. Studie byla provedena ve spolupráci s Oral Roberts University, která je pojmenována po jednom z nejslavnějších letničních evangelistů ve 20. století. Zpráva představuje první pokus o komplexní demografickou analýzu tohoto hnutí za posledních téměř 20 let.

Odborníci usilují najít odpovědi jak porozumět těmto křesťanům, zejména když ovlivňují státy jako Katar, Kambodža a Burkina Faso, kde jejich počet prudce roste, a místa jako Zimbabwe, Brazílie a Guatemala, kde nyní tvoří více než polovinu všech křesťanů.

V debatě o tom, jak nazvat hnutí, které je známe jako „letniční“ nebo „letničně- charismatické,“ Johnson navrhuje další možnost – Duchem svatým zmocněné křesťanství.

Johnson tvrdí, že slovo „letniční“ je často spojováno s americkými církvemi a s probuzením na Azusa street, zatímco termín „charismatický“ je spojen s probuzeneckým hnutím začínajícím v 60. a 70. letech, kdy křesťané většinou zůstali ve svých vlastních denominacích – zejména v anglikánské a katolické církvi.

Nová studie mapující vliv Duchem svatým zmocněného křesťanství na globální církev bude dostupná v září. Předpokládá se, že do roku 2050 počet křesťanů hlásajících se k tomuto hnutí vzroste na více než 1 miliardu, což bude asi 30 procent všech křesťanů.

Letniční teolog Nimi Wariboko z Bostonské univerzity tvrdí, že to, co se studie snaží zachytit, je pohyb Ducha a ten není spojen s nějakým geografickým původem nebo historií. „Podstatou není historie a podstatou není doktrína a podstatou nejsou čísla. Je to Duch. A Duch je v neustálém pohybu,“ dodal pro ChristianityToday.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 2. června 2020  Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

2 Komentáře

  1. Dost by mne zajímalo, zda do tohoto počtu jsou zahrnuti i katoličtí charizmatici. Zdá se, že ne. Rozhodně jsou charizmatici mnohem různorodější a větší skupinou než se zdá. Osobně tomuto číslu moc nevěřím, myslím, že bude podhodnocené. Takové odhady byly již před cca 15 lety. A věřil bych, že za tuto dobu muselo dojít k nárůstu aspoň o 10%.
    Mrzí mne, že je oficiální teologie moc nebere na zřetel. Přitom je charizmatiků minimálně 10x tolik než třeba luteránů a rozhodně je budoucnost křesťanství nemyslitelná bez charizmatiků. Přitom zjevně o jejich teologii se ví mezi akademickými teology málo a autora jejich postoje překvapily, když je potkal na konferenci. Asi je nikdy moc nepokládal za zajímavé. Co asi očekával? Že ty stamiliony lidí jsou jako američtí letniční? Překvapily jej snad ty počty? Část necharizmatických evangelikálů je slepá.

    Odpověď
  2. Karel Krejčí

    Skromná připomínka: Kdyby se mne někdo zeptal, kam se „řadím“, považoval bych to za absurditu. Já Krista nikam neřadím a proč taky? Jediné, co máme udělat, nechat v nás žít Krista. Jak je vidět, pro mnohé je Kristus nedostačující a potřebují to ještě vylepšit něčím ze sebe …

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář