Připomínka čínských křesťanů na Zelený čtvrtek

Na Zelený čtvrtek se blíží Velikonoce, je to však ještě docela radostný svátek. Připomíná se Ježíšova poslední Večeře, často formou hodu Beránka nebo napodobeniny pesachového Sederu. Do Ježíšovy poslední Večeře však už zaznívaly tóny zrady a Ježíšova utrpení. Kristovo utrpení však neskončilo zmrtvýchvstáním. Věříme, že dodnes trpí utrpením křesťanů – a vlastně všech trpících.

Proto je vhodné, abychom si to aktuální Kristovo utrpení připomněli také na Zelený čtvrtek. Aktuálním podnětem k této připomínce může být situace čínských křesťanů u nás, kterým byla odmítnuta žádost o azyl, i situace křesťanů i všech diskriminovaných a pronásledovaných menšin v Číně. Na Zelený čtvrtek se sejdeme k modlitbě a zvonění zvonů v evangelickém kostele sv. Salvátora v Praze, ale k naší modlitbě (a třeba i ke zvonění zvonů, např. z mobilních telefonů) se mohou připojit všichni, kterým osud čínských křesťanů leží na srdci, ať již doma, nebo ve společném shromáždění.

Návrh modlitby:
Píseň: např. Jezu Kriste, štědrý kněže
Společně recitovaný Žalm 17,5-9 Drž mé kroky ve svých stopách, aby moje nohy neuklouzly.
6 K tobě volám a ty odpovíš mi, Bože, nakloň ke mně ucho, slyš, co říkám.
7 Ukaž divy svého milosrdenství, spasiteli těch, kdo před útočníky se k pravici tvé utíkají.
8 Ochraňuj mě jako zřítelnici oka, skryj mě ve stínu svých křídel
9 před svévolníky, kteří zahubit mě chtějí, úhlavními nepřáteli, když mě obkličují.
Modlitba: Pane Ježíši Kriste, připomínáme si tvé dílo spásy – a myslíme také na svět, v němž se prosazuje. Prosíme za ty, kdo jsou pro svou křesťanskou víru v našem světě pronásledováni, jsou na útěku anebo ji musejí skrývat. Zvláště si připomínáme pronásledované křesťany v Číně, i naše čínské bratry a sestry, kteří u nás požádali o azyl. Myslíme i na všechny ostatní, kdo trpí – věříme, že jsi v jejich utrpení s nimi.
A prosíme také sami za sebe. Probouzej naše svědomí, ať nám to není lhostejné, dodávej nám svým příkladem odvahu k tomu, nasazovat se solidárně za ty, kdo jsou pod koly dějin. Vždyť pod nimi jsi byl i ty. Amen.
Společné modlitby či tichá meditace nad veršem z knihy Přísloví 3,27: Neodpírej dobrodiní těm, kteří je potřebují, je-li v tvé moci je prokázat.
V evangelické tradici zvonění na zvony – 70 vteřin za 70 čínských křesťanů, v katolické předvelikonoční tradici 70 sekund ticha.
Závěrečné požehnání:
Prosíme za požehnání a mír pro náš svět. Dej nám prožít Velikonoce s tebou.
Numeri 6, 24-26  Ať Hospodin ti žehná a chrání tě, ať Hospodin rozjasní nad tebou svou tvář a je ti milostiv, ať Hospodin obrátí k tobě svou tvář a obdaří tě pokojem. Amen.

Reklama

Podrobně je současná situace čínských křesťanů, kteří u nás požádali o azyl, popsána v pořadu rozhlasové redaktorky Lucie Vopálenské: https://www.irozhlas.cz/zpravy-tag/cinsti-krestane-v-cesku
Prohlášení České biskupské konference https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/180308cbk-k-situaci-skupiny-cinskych-krestanu-v-cr
Prohlášení Ekumenické rady církví http://www.sceav.cz/cs/sceav/aktuality/item/1441-vyjádření-erc-k-udělení-azylu-v-čr-čínským-křesťanům
Prohlášení Českobratrské církve evangelické https://www.e-cirkev.cz/clanek/6280-Podpora-cinskym-krestanum/index.htm

Za skupinu Modlitba za pronásledované čínské křesťany
Mikuláš Vymětal a Jan Voves.

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář