Proč čínští komunisté pronásledují církev Early Rain Covenant Church?

Portál World publikoval článek s podrobnostmi o pronásledování církve Early Rain Church v Číně.

Pětadvacetiletá Ren Ruiting si pamatuje, jak to 9. prosince 2018 vypadalo na neděli jako každou jinou. Výtah ji vyvezl do šestého patra kancelářské budovy, aby se účastnila bohoslužby ve známé neregistrované církvi Early Rain Covenant Church a následně také absolvovala přípravy na vánoční program. 

Ale když toho dne právě večeřela, na její mobil začaly přicházet jedna textová zpráva za druhou: Policie spustila velkou akci a zatýká vůdce a členy její církve.

Ren zpočátku nebyla příliš nervózní, protože zažila už dříve tom roce, že policie zaútočila na modlitební setkání Early Rain a zadržela pastora Wang I a 200 dalších členů církve, ale do 24 hodin je propustila. Předpokládala, že i v tomto případě to bude podobné.

SOUVISEJÍCÍNové zatýkání se týká dalších členů církve Early Rain, američtí pozorovatelé zákroky odsuzují

„Bylo to tak děsivé, protože jsem čekala, že mne lidé budou informovat o své situaci, ale přestali reagovat,“ řekla pro portál World Ren. „Jako by zmizeli.“ Policie měla seznam jmen lidí patřících do církve a Ren věděla, že si přijdou také pro ni.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Ten den odstartoval sérii událostí, které vedly k tomu, že Ren a její rodina začali hledat možnosti, jak by z Číny utekli. Stali se prvními členy církve Early Rain, kteří přišli do Spojených států a požádali o politický azyl.

Čínský zásah proti Early Rain se ukázal být dlouhodobý – hněv komunistů byl obzvlášť namířen na pastora Wang I, bývalého právníka. (V jednom kázání nazval prezidenta Si Ťin -pchinga hříšníkem, který potřebuje činit pokání.) Čínská vláda nakonec odsoudila pastora Wanga k devíti letům vězení za podvracení státní moci a nezákonné obchodní operace.

Early Rain Covenant Church se v Čcheng-tu stále schází online a v malých skupinách, protože církevní vůdci pravidelně čelí perzekuci a monitorování ze strany státních úřadů. Ačkoli vláda uvěznila pastora a zabavila jeho budovu, církev roste a získává nové vůdce pro menší domácí skupinky, kde se setkávají věřící. 

Když roce 2018 policie provedla razii členů církve, Ren neodjela domů. Když jí začala volat policie, vytáhla ze svého telefonu SIM kartu a několik nocí zůstala u přátel.

Dozvěděla se,  že se policie zaměřila na mladé lidi a ty, kteří nebyli původně z Čcheng-tu, a poslala je zpět do jejich rodných měst. Ren, která studovala v církevním semináři, si uvědomila, že se nemůže skrývat donekonečna.

Nakonec se přihlásila na policejní stanici. Policie ji vyzvala, aby podepsala dokument, ve kterém uvede, že přestane navštěvovat bohoslužby a souhlasí s účastí na reedukačních kurzech.

Čeho se nejvíce obávala a co také odmítla byla účast na vládním reedukačním programu. Domnívala se, že by ji úřady jednoho dne odvedly do reedukačního tábora. Policisté ji nakonec dovolili odejít za předpokladu, že se přihlásí na oblíbenou čínskou aplikaci WeChat, aby mohli sledovat její pohyb.

Když se vrátila domů, tak už před dveřmi stálo více než tucet cizích mužů, kteří monitorovali veškerý pohyb celé domácnosti. Policie tehdy celkem zadržela více než 100 lidí spojených s Early Rain.

Když byla budova Early Rain zavřena, její bohoslužby pokračovaly v novém formátu: nedělní bohoslužby se konaly online, protože někteří členové sboru se shromáždili v malých skupinách po bytech a čajovnách. Vedení se ujali noví kazatelé, kteří vyšli ze semináře, zatímco většina vůdců byla stále ve vězení.  

SOUVISEJÍCÍČínská policie zatkla za pořádaní bohoslužby 10 dětí a 18 dospělých

Přesto všechno pronásledování církve neskončilo. Policie občas v neděli ráno podnikla razii na shromáždění malých skupinek nebo si předvedla na policii všechny shromážděné účastníky bohoslužeb včetně dětí.

Někteří členové se museli vystěhovat, protože vláda tlačila na majitele nemovitostí, aby je vyhodili. Úřady přinutily některé rodiče posílat své děti opět do státem provozovaných škol, místo aby navštěvovaly neregistrovanou křesťanskou školu.

Svatby a pohřby členů církve se tak staly těmi z mála událostí, kdy se více členů Early Rain mohlo shromáždit, ale policie při té příležitosti poslala  církevní vůdce do domácího vězení a přinutila věřící si najít pastora z jiné církve.

Když se Ren rozhodla získat vízum do USA, lhala policii, že se vrací do svého rodného města. Poté tajně navštívila americký konzulát v Čcheng -tu. (Její žádost o vízum byla nakonec zamítnuta.)

Kvůli rostoucí perzekuci rodina začala hledat způsoby, jak by se dostala pryč z Číny. Ren a její manžel v květnu odletěli do Thajska, odkud kontaktovali ředitele organizace ChinaAid Boba Fu, který pomohl mnoha čínským disidentům opustit Čínu. Fu jim řekl, že Thajsko je v přátelském vztahu k Pekingu a místo toho jim poradil, aby jeli na Tchaj-wan.

Nakonec rodina strávila téměř dva roky na Tchaj -wanu. Nemohli tam oficiálně pracovat, ale tchajwanská presbyteriánská církev jim poskytla ubytování.

Ester Dai, členka Early Rain, uvedla, že reakce na útěk Ren a její rodiny byla smíšená. Někteří členové jsou vděční, že rodina mohla odejít a vydat svědectví o situaci církve v Číně. Ostatní, jako Dai (redakce portálu World z bezpečnostních důvodů změnila jméno), jsou skeptičtější. Je ráda, že jsou v bezpečí, ale domnívá se, že zveřejnění informací přineslo více potíží těm, kteří zůstali.

Kvůli pandemii se jejich příchod do Spojených států odložil a teprve letos, 29. června, Ren, její manžel, její rodiče a její dva mladší bratři konečně vstoupili na americkou půdu na mezinárodním letišti v San Francisku.

Uprostřed zkoušek a obtíží, kterým čelí Early Rain, mnozí byli svědky toho, jak Bůh pracuje. Podle vůdce sboru jménem Wu se církev od policejního zásahu v roce 2018 rozrostla o nové obrácené.

Někteří noví konvertité přišli jako přímý důsledek uvěznění vůdců církve. Jeden člen Early Rain, Daniel Liu, byl uvězněn během razie v roce 2018 poté, co zveřejnil příspěvek na Weibo (čínská platforma sociálních sítích připomínající Twitter), který z části hovořil o Boží ochraně.

Ve vězení si ho někteří jeho spoluvězni začali vážit poté, co se dozvěděli, že je křesťan. Ve volném čase našel ve vězeňské knihovně knihu o basketbalistovi NBA Jeremym Linovi a jeho křesťanské víře. Ukázal knihu svým spoluvězňům a použil ji k zahájení rozhovorů o křesťanství.

Později se jeden spoluvězeň, který tam byl za držení drog, zeptal Lia: „Myslíš, že mohu být spasen?“ Liu s ním začal hovořit o duchovních věcech a později ho vedl k tomu, aby v modlitbě odevzdal svůj život Bohu.

Den před vypršením pětidenního trestu pokřtil Liu u umyvadla v cele tři muže. Po Liuově propuštění se první spoluvězeň zúčastnil shromáždění malé skupinky, která se sešla v baru, kde Liu pracoval.

Dai řekla, že od policejní razie jí chybělo společenství s bratry a sestrami z církve. Občas se cítí duchovně slabá. Její malá skupina se schází příliš daleko na to, aby se mohla pravidelně účastnit.

Přesto zjistila, že potíže posledních několika let ji přivedly blíže k Bohu. „Díky tomu jsem dospěla ve své víře. Zažila jsem Boží tajemství, že díky těžkostem můžete více důvěřovat Bohu,“ řekla Dai pro portál World. „Když prožíváš bolest nebo žal, když cítíš, že nedokážeš jít dál, držíš se pevněji Boha.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. září 2021 Foto: Facebook – pastor Wang I

Tags: ,,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář