Průzkum ukázal, že pod kostelem v Bílovci se nachází krypta, je ale asi prázdná

Bílovec – Průzkum, který dnes provedli památkáři s odbornou firmou, ukázal, že pod kostelem svatého Mikuláše v Bílovci na Novojičínsku se nachází krypta. Pohřbíváni v ní mohli být majitelé bíloveckého panství, nyní se ale zdá, že je krypta prázdná. Památkáři budou jednat s městem a farním úřadem, zda se bude v průzkumu pokračovat a zda případně bude možné kryptu zpřístupnit veřejnosti. ČTK to řekl archeolog Národního památkového ústavu v Ostravě František Kolář.

„Existuje několik písemných zmínek o tom, že příslušníci rodů pánů z Vladěnína, pánů Pražmů z Bílkova nebo později Sedlničtí z Choltic, kteří drželi hrad, zámek a město, byli pohřbíváni v kostele, někteří z nich v kryptě,“ řekl Kolář.

Když se před několika lety kolem kostela dělala dešťová kanalizace, památkáři archeologicky zachytili pravděpodobný zazděný vstup zvenčí do krypty v presbytáři kostela. Dnešní průzkum měl ověřit, zda tam krypta skutečně je, případně v jakém stavu.

Průzkum prováděla společnost Geo-cz z jižních Čech. Nejprve se mobilním georadarem zjišťuje, kde jsou pod podlahou dutiny nebo jiné anomálie. Poté firma v kostele vytipuje několik míst pro kamerový průzkum, který spočívá v navrtání malého, centimetrového otvoru například do spáry mezi dlaždicemi a následném spuštění mikrokamery.

„Pokud se ukáže, že stojí za to ten podzemní prostor zdokumentovat zevrubněji, tak se otvor rozšíří třeba na tři centimetry a spustí se tam sofistikovanější kamera, jejímž prostřednictvím je možné geodeticky zaměřit hrobku nebo kryptu, pořídit 3D sken prostoru a s tím pak dál pracovat,“ popsal archeolog.

Průzkum prokázal, že v závěru presbytáře kostela se krypta skutečně nachází. „Je zaklenutá kamennou klenbou, zdá se tedy, že by mohla být poměrně stará. Na kameře se podařilo identifikovat původní vstup do krypty z interiéru kostela opatřený kamennými schůdky a zazděný a stejně tak zazdívku druhotného vstupu zvenku v protilehlé obvodové zdi kostela,“ řekl Kolář.

Vybudování druhotného vstupu do krypty podle něj souviselo s nařízením císaře Josefa II. z 80. let 18. století, podle kterého se v interiérech kostelů v habsburské monarchii nesmělo dál pohřbívat. V kostelní kryptě se dál pohřbívat mohlo, musel se do ní ale zřídit vstup zvenku. „To souviselo s tehdejšími hygienickými požadavky na provoz kostelů a s tím, že hřbitovy kolem kostelů byly už v té době přeplněné a městské samosprávy i státní správa měly zájem pohřbívání vymístit do nových poloh,“ vysvětlil Kolář.

Krypta pod bíloveckým kostelem je ale prázdná. „Vypadá to, že byla v minulosti vyklizena a nebožtíci byli asi přemístěni jinam,“ řekl památkář. Dno krypty pokrývá vrstva jakéhosi sedimentu. „Je samozřejmě otázka, jestli v tom nejsou ty pozůstatky ukryty, ale na první pohled to vypadá, že krypta je prázdná. Bude věcí dalšího jednání s městem a farním úřadem, jestli se bude exteriérový vstup odezdívat a jestli se bude uvažovat o případné prezentaci veřejnosti jako místa posledního odpočinku hradních a zámeckých pánů na Bílovci,“ řekl Kolář.

Firma dělala vrty ještě na dalších dvou vytipovaných místech. „Tam byly zjištěny jenom malé zděné hrobky pro jednu nebo dvě osoby, jedna s cihelnou klenbou, kde se nachází kosterní pozůstatky zemřelého a pozůstatky dřevěné rakve, a pak ještě jedna hrobka taky malých rozměrů, ale s kamennou klenbou, která se nachází pod vítězným obloukem v ose presbytáře,“ řekl Kolář.

Vzhledem k exponované poloze hrobky se podle něj dá soudit, že v ní mohl být pohřben někdo významnější. Kamenná klenba naznačuje, že hrobka může být starší. „Je ale bohužel zasypaná hlínou, takže bude věcí dalšího jednání, jestli v těch místech provést nějaký omezený archeologický výzkum, odstranit zásyp a hrobku zdokumentovat a snažit se zjistit, jestli ji nelze spojit s někým z prvních generací stavitelů bíloveckého hradu, s pány z Vladěnína, kteří podle písemných informací měli být od druhé poloviny 15. století v kostele pohřbíváni,“ řekl Kolář.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – kostel svatého Mikuláše v Bílovci

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář