Kostelík v Českém středohoří se díky úsilí nadšenců zbavil vlhkosti

Čeřeniště – Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů v Čeřeništi nedaleko Ústí nad Labem se díky úsilí nadšenců zbavil vlhkosti. Dobrovolníci stojí také za opravou kapličky, která bude v sobotu slavnostně vysvěcena. Spolek Malečovský rozhled chce také připravit v kulturním domě v Rýdeči na Ústecku expozici věnovanou obcím v regionu, které zanikly po vysídlení Němců. Počítá se i s restaurací a malou turistickou ubytovnu. ČTK to řekl předseda spolku Zdeněk Petr.

Kostel s pseudorokokovými prvky postavili obyvatelé, kteří už nechtěli za církevními obřady docházet do údolí k Labi. Práce trvaly několik měsíců a v roce 1936 se stavba na návrší otevřela. Po deseti letech s odchodem Němců zůstala další desetiletí takřka bez využití. Většina obyvatelstva obcí v Českém středohoří měla německý původ a svůj domov opustila.

SOUVISEJÍCÍ Státní podnik obnoví u lesa ukrytou neogotickou kapli Panny Marie na Ústecku

Čeřeniště začalo ožívat s příchodem chalupářů. Teď má vesnice, o které jsou první písemné zmínky z roku 1407, několik desítek stálých obyvatel. Plněji je tu o víkendech, a to mimo jiné i díky turistům a cyklistům. V 90. letech minulého století se o kostel začali starat místní patrioti, s nimiž se spojil v roce 2020 spolek z nedalekého Malečova. „Vyhlásila se sbírka a začali projekční práce a sondy. Znalci zjistili, že základy nejsou dostatečné, vlhkost do kostela šla zespoda,“ řekl Petr.

Biskupství litoměřické, kterému kostel patří, zmocnilo spolek k jednání o stavbě. Podařilo se získat dotaci a v květnu 2023 práce začaly. „Náklady byly nakonec 1,7 milionu korun, 80 procent pokryla dotace, 110.000 přidala farnost,“ uvedl Petr.

Dne 4. května bude mše, na niž jsou zváni všichni dárci, spřízněné duše a sympatizanti. Na poděkování všem zúčastněným na odvlhčení základů kostela naváže ženský pěvecký sbor Cantica Bohemica. Kdo bude chtít, přesune se ještě ke zrenovované kapli Babiny III, kterou děkan Karel Havelka požehná.

Drobné sakrální památky v Českém středohoří se daří díky nadšencům jako Zdeněk Petr postupně obnovovat. Na jejich rekonstrukci přispívá v posledních letech Ústecký kraj. Na začátku dubna radní rozhodli přidělit dotaci ve výši 1,1 milionu korun deseti projektům.

Největším projektem spolku Malečovský rozhled je tzv. MUZOOS, tedy muzeum zaniklých obcí, osad a samot v Českém středohoří, které se plánuje v kulturním domě v Rýdeči. „Bude to polyfunkční objekt, kde v přízemí vznikne interaktivní expozice dokumentačního střediska a turistické informační centrum. Počítá se s restaurací. V prvním patře z dosud málo využívaného sálu vznikne prostor pro pořádání přednášek, výstav, ale také společenských akcí typu promítání, hudební vystoupení, plesy, svatby. Ve zbývající části v patře bude turistická ubytovna s hygienickým zázemím společným pro všechny ubytované,“ uvedl Petr. V plánu je také úprava přilehlých pozemků, kde vznikne malé parkoviště; přípojka pro jeden obytný automobil s možností nouzového nabíjení baterií elektrokol a stojan pro nabíjení elektroaut.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů v Čeřeništi

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář