Státní podnik obnoví u lesa ukrytou neogotickou kapli Panny Marie na Ústecku

Libochovice – Kaple Panny Marie mezi Telnicí a Libouchcem na Ústecku se letos dočká opravy střechy a vstupního portálu. Osamocená stavba u lesa náleží státnímu podniku Lesy ČR, který do ní investuje 1,7 milionu korun. V přípravě je také druhá etapa obnovy, kterou projdou vitrážová okna a interiér. Mluvčí podniku Eva Jouklová ČTK řekla, že se opravy mohou protáhnout kvůli finanční náročnosti i na několik let.

Sakrální stavba ukrytá mezi stromy u silnice vedoucí z Telnice do Nakléřova láká fotografy i příznivce méně známých míst. V blízkosti kaple stával lovecký zámek Ledebour, podle kterého je kaple v některých pramenech přezdívaná. Podle webové stránky Zaniklé obce a objekty dal zámek vystavět Adolf Ledebour, zakladatel vsi Adolfov v Krušných horách. Tehdejší majitel panství Všebořice nechal soubor tří patrových budov krytých střechami s množstvím vikýřů postavit poblíž starší myslivny ve 40. letech 19 století. Později vznikla i dodnes stojící novogotická kaple. Zámek patřil Ledebourům do 40. let 20. století, do té doby ho jeho majitelé využívali ke krátkodobým pobytům. Do správy státu byl převeden po roce 1945. Nedlouho poté přestal být využíván, zpustl a v 70. letech podlehl demolici.

SOUVISEJÍCÍDo kaple ve Frýdlantu nad Ostravicí se vrátí vzácný svatostánek

Kaple byla postavena po roce 1843 z kamenných kvádrů. Z patra věže vzhlíží do krajiny kamenná socha Panny Marie v životní velikosti. Podle webu Zaniklé kostely je stavba zapsaná jako kulturní památka. Zájem o odkup neogotické kaple v minulosti projevila obec Telnice. „Po zjištění předběžně stanovené ceny opravy kaple od svého záměru upustila,“ uvedla Jouklová a doplnila, že podnik nyní vzhledem k naplánované renovaci o prodeji neuvažuje. Historicky byla kaple ve správě Severočeských státních lesů, po transformaci lesnických podniků ji začaly spravovat Lesy ČR, od roku 2020 pak Lesní správa Litvínov, která opravu připravuje.

Lesy ČR mají ve správě stovky podobných staveb, které postupně obnovují. Mezi nimi jsou ale také odpočívadla, studánky, rozhledny a podobně. Loni podnik opravil šest staveb za čtyři miliony korun, letos chce investovat do deseti z nich 6,5 milionu korun.

Obdobné stavby se v lesích v minulosti stavěly, protože to tehdy umožňovaly zákonné předpisy. V současnosti to kvůli zákonu o lesích možné není. „Samotná existence staveb do jisté míry omezuje hospodaření na souvisejících lesních pozemcích,“ uvedla mluvčí s tím, že se rekonstrukce některých objektů kvůli památkové ochraně musí konzultovat s odborníky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář