Report: V Nigérii bylo tento rok zabito více než 4 000 křesťanů 

Podle zprávy, kterou tento týden zveřejnila Mezinárodní společnost pro občanské svobody a právní stát, jsou za deset měsíců tohoto roku islámské džihádistické skupiny v Nigérii zodpovědné za zabití nejméně 4 000 křesťanů a únosy více než 2 300 dalších lidí. 

Fulanští pastevci a s nimi spřízněné islámské teroristické skupiny mají od ledna do října na svědomí 2 650 z celkového počtu 4 020 mrtvých křesťanů, uvedla skupina Intersociety ve zprávě zaslané listu The Christian Post.

SOUVISEJÍCÍ – V Nigérii bylo za dva dny zabito více než sedmdesát křesťanů

Další teroristické skupiny, včetně Islámského státu v západoafrické provincii a Boko Haram, mají na svědomí 450 mrtvých křesťanů a fulanští bandité a jejich odštěpenecké skupiny jsou zodpovědní za 370 mrtvých křesťanů. 

Fulanští pastevci a další ozbrojené džihádistické skupiny unesli více než 2 315 křesťanů, z toho 1 401 v období od ledna do června a 915 v období od července do října, dodala organizace Intersociety, kterou vede křesťanský kriminolog Emeka Umeagbalasi.

Ze 2 315 unesených křesťanů se asi 10 %, tedy 231, možná nikdy nebude moci vrátit ke svým rodinám, vzhledem k okolnostem, v nichž se ocitli, nebo byli „s největší pravděpodobností zabiti v zajetí kvůli tomu, že odmítli konvertovat k islámu nebo protože nebyli schopni zaplatit požadované, velmi vysoké výkupné,“ uvádí se dále.

Podle statistik bylo v průměru měsíčně zavražděno více než 400 křesťanů a 231 dalších bylo uneseno, což představuje 13 úmrtí a 8 únosů denně, zdůraznila Intersociety.

Zpráva přichází zhruba dva měsíce poté, co Americká komise pro mezinárodní náboženskou svobodu varovala, že se náboženská svoboda v Nigérii zhoršuje kvůli rostoucímu násilí ze strany nestátních subjektů a že „špatná správa věcí veřejných“ je hnací silou tohoto násilí a zhoršuje situaci v zemi. 

„V posledních letech se násilí ze strany nestátních aktérů na většině území Nigérie zvýšilo a toto násilí mělo za následek vážnou humanitární krizi a důsledky pro lidská práva,“ uvedla USCIRF ve zprávě o násilí v nejlidnatější africké zemi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář