Rick Warren měl své poslední kázání v pozici pastora sboru Saddleback 

Ve svém posledním nedělním kázání ve funkci hlavního pastora kalifornského sboru Saddleback se Rick Warren vrátil k prvnímu poselství, které pronesl v roce 1980 malé skupině lidí při zakládání kongregace, která dnes má přes dvacet tisíc věřících. Bylo to poselství o životě s jasným cílem, které z něj udělalo celosvětově známou osobnost poté, co podstatu tohoto poselství zvěčnil v roce 2002 ve svém knižním bestselleru The Purpose Driven Life (Život s jasným cílem).

Kniha, která propaguje život oslavující Boha prostřednictvím uctívání a služby, je nyní podle nakladatelství Simon & Schuster jednou z nejprodávanějších knih literatury faktu v historii vydavatelství. Byla přeložena do 137 jazyků a prodalo se jí více než 50 milionů výtisků.

SOUVISEJÍCÍOrdinování žen je problém. Warren nečekaně navštívil kongres SBC, ten jeho sbor zatím nevyloučil 

Než Warren přednesl své poslední poselství jako hlavní pastor, vstoupil na pódium za vřelého potlesku a jásotu. Na dřevěné kazatelně, kde kázal prvních 15 let své 43leté služby, na několik vteřin sklonil hlavu, aby vstřebal tento okamžik, informuje list The Christian Post

„Rozbrečíte mě,“ řekl církvi. „Už jsem vám někdy v poslední době řekl, že vás mám rád?“

Poté objasnil účel svého posledního kázání.

„Jak už víte, dnes k vám naposledy promlouvám jako váš pastor. Po 43 let mi bylo ctí milovat vás, modlit se za vás, sloužit vám, povzbuzovat vás, být u lůžka, u hrobu, radit vám, když jste procházeli těžkým životním obdobím; a učit vás,“ řekl.

„A během těchto 43 let jsem pronesl více než 6 500 poselství, kázání a studií. Ale v tomto … našem posledním, posledním poselství na rozloučenou jsem se rozhodl, že ze všech těch 6 500 poselství plus, o která se s vámi chci podělit, zopakovat a znovu zvěstovat, to úplně první poselství, které jsem kázal při založení této církve, slovo od slova, před 43 lety.“

„Jednou z hodnot, které se v naší církvi držíme, je ‚začít s ohledem na cíl‘. Ať už začínáte jakýkoli projekt, začněte s ohledem na cíl. Tomu se říká být cílevědomý. Svůj cíl znáte předem. A my jsme od samého začátku věděli, jaký sbor chceme vybudovat.“

Warren v červnu oznámil, že od září převezme vedení globální církve Andy Wood, který dříve vedl Echo.Church se svou manželkou Stacie. V té době Warren a jeho žena Kay přešli z vedení globální církve, kterou založili s přibližně 50 lidmi. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Celosvětová služba, kterou Woods převezme od manželů Warrenových, nyní zahrnuje 197 zemí. Církev také věnovala více než 1 miliardu dolarů na křesťanské účely a na rozvoj podpůrných služeb a skupin zaměřených na HIV/AIDS, péči o pozůstalé a duševní zdraví.

Vše však začalo poznáním, „čím nás Bůh chce mít“, řekl Warren.

„Neměli jsme žádné peníze, žádné členy, žádnou budovu, nic, ale věděli jsme, čím Bůh chce, abychom byli. Oznámili jsme to hned na první bohoslužbě. Poselství, které dnes uslyšíte, ilustruje tuto hodnotu: ‚Začněte s ohledem na cíl‘, protože jsem toto poselství napsal a kázal pouze jednou za 43 let,“ pokračoval. „Úplně první bohoslužba. Bylo to 30. března 1980, týden před Velikonocemi v malém divadle na střední škole v Laguna Hills asi pro 50, 60 lidí.“

Warren řekl, že nikoho z lidí, kteří přišli na první bohoslužbu, neznal. Jednoduše rozeslal lidem dopis s oznámením, že zakládá novou kongregaci, a ta se rozrostla v současnosti v jeden z největších sborů na světě.

„Když jsem tehdy kázal, žádný sbor neexistoval,“ řekl. „Byl to začátek, úplný začátek.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – Rick Warren

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář