Šéf památníku v Osvětimi chce odpykat část trestu za Nigerijce

agos – Ředitel památníku v polské Osvětimi Piotr Cywiński a desítky dobrovolníků jsou ochotni podělit se o desetiletý trest vězení, k němuž byl v Nigérii za rouhačství odsouzen 13letý chlapec. Cywiński to napsal v dopise určeném nigerijskému prezidentovi Muhammadu Buharimu a požádal v něm pro odsouzeného Omara Farouqa o milost.

Chlapec byl odsouzen k deseti letům za rouhačské výroky pronesené při hádce. Do vězení ho poslal v srpnu tribunál v severonigerijském státě Kano, kde platí islámské právo šaría.

Cywiński v dopise napsal, že pokud není možné udělit milost, pak je on a 119 dalších dobrovolníků připraveno se o trest podělit a odsedět v nigerijské věznici za dítě měsíc. Jakožto ředitel památníku na místo, „kde byly vězněné a vražděné děti, nemohu být lhostejný vůči takovému rozsudku, který se příčí lidskosti,“ napsal Cywiński v dopise, který umístil na twitterový účet památníku nacistického vyhlazování Židů.

Prezidentský úřad v Nigérii na nabídku nereagoval, jak uvedla agentura Reuters. Rozsudek ale už kritizovali ochránci lidských práv i dětský fond OSN UNICEF. Upozornil, že je v rozporu s mezinárodními dohodami, které podepsala také Nigérie.

S obsahem dopisu jsou seznámeny úřady státu Kano. Mluvčí tamní justice řekl, že prezident má právo chlapce omilostnit. Nigérii na jihu obývají křesťané a na severu muslimové. Ve 12 z 36 nigerijských států se uplatňuje v justici šaría.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. září 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář