Šťastná matka hraje klíčovou roli pro spokojenou rodinu

Spokojená matka má mnohem větší dopad na rodinu než spokojený otec odhalila nová studie.

Průzkum organizace Marriage Foundation ukázal, že štěstí matky je také mnohem důležitější, pokud jde o duševní zdraví dětí a její blízkost v čase jejich dospívání. Studii provedl ředitel nadace Marriage Foundation Harry Benson a profesor Steve McKay z univerzity v Lincolnu, přičemž analyzovali data 13 000 britských rodin.

Zjištění naznačují hlavně silnou souvislost mezi spokojeností matky během prvního roku života jejího dítěte a jejím štěstím ve vyšším věku. Vědci podle Christian Today zjistili, že matky, které uvedly vysokou úroveň štěstí, když její dítě mělo devět měsíců, byly také více spokojené, když jejich dítě dospívalo. Rovněž se prokázalo, že šťastné matky mají stabilnější vztah s otcem svých dětí a jejich děti mají menší problémy v oblasti duševního zdraví.

Rodiče, kteří se této studie zúčastnili, zahrnovali jak osoby žijící v partnerském vztahu tak i páry v manželském svazku, kterým se narodilo dítě v letech 2000 až 2001.

Dotazováni byli celkem šestkrát od doby, kdy jejich dítě mělo devět měsíců, až po dobu dosažení věku čtrnácti let. Otázky směrovaly k tomu, jak šťastný byl pár ve svém vztahu, když jejich dítě mělo devět měsíců a znovu ve věku čtrnácti let, a také, zda během tohoto období zůstali spolu a zda jejich dospívající děti vykazovaly známky problémů s duševním zdravím.

Rodiče také odpovídali na na dotaz, jak důvěrný vztah se svými dospívajícími dětmi měli. Studie ukázala, že štěstí matky bylo pro blaho rodiny dvakrát důležitější než blaho otce a hrálo to významnější roli než to, zda rodiče byli v manželství nebo jen v partnerském svazku.

„Vždycky jsem tvrdil, že klíčem ke šťastnému rodinnému životu je, aby otec miloval matku, a ona tu lásku bude opětovat. Funguje to v tomto pořadí,“ řekl k výsledkům průzkumu Benson. „Myslíme si, že se jedná o první vážný pokus ověřit pravdu o rčení šťastná manželka rovná se šťastný život,“ dodal.

„Ve všech současných diskusích o vhodných rolích pro matky a otce v dnešní rodině je stále důležité nezapomenout na zásadní roli manželky a matky, která rodinu drží pohromadě,“ podotkl a dodal, že „otcové by udělali laskavost sobě i svým dětem, kdyby měli na paměti, že podpora a laskavost vůči matce jejich dětí není známkou slabosti, ale síly a sebevědomí.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 28. září 2019  Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář