Stovky baptistických pastorů podepsalo otevřený dopis požadující zákaz ordinace žen

Pastor Mike Law z baptistického sboru v Arlingtonu ve Virginii napsal otevřený dopis výkonnému výboru denominace, v němž vyzval členy představenstva, aby změnili ústavu tak, aby baptistické sbory nesměly „jmenovat, potvrzovat nebo zaměstnávat ženu jako pastora“.

V dopise nazvaném „Výzva k udržení naší jednoty“ Law varuje před trendem, který popsal jako „zaměstnávání žen v postavení pastora jakéhokoliv druhu“ ve sborech sdružených v SBC.

„Osobně jsem cítil potřebu nabídnout tento pozměňovací návrh, protože pět baptistických sborů, zhruba v okruhu pěti mil od toho mého, zaměstnává ženy jako pastorky, včetně žen sloužících jako seniorní pastor,“ informuje portál The Christian Post.  „Mnozí další zjistili, že řada baptistických sborů v jejich okolí také jmenuje, potvrzuje nebo zaměstnává ženy jako pastorky.“

SOUVISEJÍCÍBaptisté odmítli evangelium prosperity a označili ho za falešné učení 

Ačkoli se často používají modifikované tituly jako „spolubratr“, „pastor pro vedení chval“ nebo „pastor mládeže“, všechny tyto role, dodává Law, „pracují s termínem ‚pastor'“.

Law poznamenal, že prohlášení o baptistické víře přijaté v roce 2000 potvrzuje, že „ačkoli jsou muži i ženy obdarováni pro službu v církvi, úřad pastora je omezen pouze na muže“.

Law uvedl, že vedení denominace – prostřednictvím své „Rezoluce o ordinaci a roli žen ve službě“ – již uznává, že Bible „vylučuje ženy z vedení církve v pozici pastora“.  

Pastor se ve svém dopise odvolává na řadu pasáží z Písma, které uvádějí, že pouze kvalifikovaní muži mohou zastávat funkci „staršího“, což je termín, který Law označil za „synonym pro pastora“, včetně 1. Timoteovi 3,1-7 a Titovi 1,5-9. Varuje také před neblahými důsledky pro denominaci, pokud tato otázka zůstane nevyřešena. 

„Znehodnocování našeho učení nepovede k věrnosti a plodnosti. Naopak, pokud se z historie můžeme něčemu naučit, tak přijetí prázdných doktrín brzy vyprázdní i naši denominaci. Vezměme si exodus členů u liberálních a tradičních denominací. Nějakou dobu akceptovaly ženy jako pastory, pak tuto praxi i oficiálně přijaly – čímž opustily zdravé učení – a tak začal jejich rychlý úpadek,“ varoval podle CP evangelikální pastor. 

V loňském roce vzbudil kalifornský sbor Saddleback pozornost mnoha členů SBC, když ordinoval tři ženy. Od té doby se prominentní mega-církvi dostalo zvýšené pozornosti kvůli její podpoře pastorek.

Nedávno instalovaný pastor Andy Wood, který ve vedení Saddlebacku nahradil pastora a autora bestsellerů Ricka Warrena, uvedl na webových stránkách kongregace svou manželku Stacie jako „vyučující pastorku“. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář