Tomáš Kolman: Při zakládání sboru potřebujete lidi se srdcem toužícím sdílet evangelium 

Rozhovor s kazatelem Církve bratrské Tomášem Kolmanem o zakládání sboru Elim Opava. 

Jak vznikla myšlenka na založení nového sboru v Opavě?

Myšlenka na vznik nového sboru se zrodila dřív, než jsem se stal součástí příběhu. Náš mateřský sbor se už před 25 lety rozhodl začít práci v druhé části města, koupili starou polorozpadlou kotelnu a vybudovali v ní skvělé zázemí pro duchovní i sociální služby – Elim. Na rozdíl od sociálních služeb se ovšem duchovní práce nikdy příliš nerozvinula. Po letech s příchodem nového kazatele se ale mateřský sbor rozhodl pokusit o naplnění původní vize a znovu roznítit duchovní práci v Elimu, tentokrát však ne v podobě izolovaných aktivit, ale v podobě nového sboru.

Kolik lidí s vámi šlo do celého tohoto projektu?

Z mateřského sboru přibližně 10, připojilo se k nám ale několik dalších lidí, a tak jsme startovali se skupinou přibližně dvaceti lidí.  

SOUVISEJÍCÍČlověk má k druhému přistupovat s úctou, láskou a s rovnými šancemi

Máte nějaké doporučení, kolik lidí minimálně by mělo být při zakládaní nového sboru? 

Dvacet je dobré číslo. Druhou podstatnou otázkou ovšem je, jaké lidi do tohoto týmu hledat. Samozřejmostí je, že žádná situace není dokonalá, a tak nemá smysl vykreslovat ideální scénáře. Až ale jednou budeme zakládat další sbor, budu věnovat větší pozornost tomu, jak velkou životní kapacitu lidé mají pro práci v novém sboru a jestli jsou připravení být misijně aktivní. Je úžasné – a nezbytné – mít zralé lidi v týmu, modlitebníky i praktické služebníky, ale to by bylo málo. Při zakládání sboru potřebujeme lidi se srdcem nebo minimálně ochotou sdílet evangelium s lidmi okolo a s dostatkem času a energie na to se jim a sboru pak věnovat.

Založení nového sboru přináší mnohé výzvy. Které byly ty největší? 

Různé představy lidí. Každý z nás má své vlastní porozumění pro to, co znamená a jak vypadá sbor, co je nezbytné, aby sbor měl, a jak by měl fungovat. Jedno z doporučení, které jsem příliš naivně ignoroval, bylo mít s úzkým týmem jasně vykresleno, jak a proč náš sbor bude vypadat a teprve potom k zakládání zvát další lidi. Kdybychom šli touto cestou, některé z komplikací bychom si ušetřili. 

Když se dnes podíváte zpátky, co byste doporučili těm, kteří přemýšlejí nad založením nového sboru? 

Tři věci. 

Udělat si okružní jízdu po republice, setkat se s co nejvíce zkušenými zakladateli sborů a věnovat velkou pozornost jejich zkušenostem a doporučením. Knížky jsou dobré, ale nic nenahradí širokou škálu příběhů z různých, ale přitom blízkých prostředí. 

Spoustu modliteb. 

Hledat lidi připravené na otázku: „Koho pošlu a kdo nám půjde?“ říct: „Já!“

Odkud jste čerpal inspiraci či nějaké rady pro zakládání sboru. Měl jste nějakou osobu či osoby z domovské církve, které vás celým procesem provázely? 

Upřímná odpověď žel musí znít, že jsem čerpal velice málo a pozdě. Mnohé úvodní kroky jsme dělali jen v rámci našeho mateřského sboru s pár vzdálenými rádci. Až později jsme naskočili do programu M4 a velice jsme litovali, že jsme neměli možnost jím projít o dva roky dříve, protože M4 je výborná! Pokládá mnoho správných otázek, podněcuje hledání vlastní cesty a nabízí velkou podporu. Vřele doporučuji!

Které nástroje se vám ukázaly jako fungující při oslovování lidí evangeliem?  

Žádné. A všechny. Připadá mi, že jako církev až moc času a pozornosti věnujeme hledání těch nejlepších nástrojů a metod… a ono se nám to stejně nedaří. Nejde (jen) o nástroj pro zvěstování, jde i o zvěstovatele. To, co funguje mně, nebude fungovat vám. A to co funguje vám, nebude fungovat dalším. Místo hledání nástrojů pojďme mezi lidi a začněme cíleně dělat to, v čem se cítíme přirozeně, ať už je to nabídka modlitby, pozvání na sborovou akci, DBS, pozvání na kafe a vyprávění svědectví… Věřím, že Bůh si používá všechny nástroje. Určitě některé fungují lépe, o tom nepochybuju, ale hledání trvá už moc dlouho a na ty lidi pořád nedochází.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Michal Nosál Datum: 2. července 2023 Foto: archiv Tomáš Kolman

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. Když čtu podobné rozhovory, přijde mi, že jednotlivé členy sboru nepovolává Kristus, ale pečlivě školený misionář podle předem dané strategie.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář