Turecká demokracie: Prohráli volby v Istanbulu, tak se budou opakovat

ANKARA – Nejvyšší volební úřad Turecka zrušil volby starosty Istanbulu, které vyhrál opoziční kandidát. Udělal tak na žádost strany tureckého prezidenta, jejíž kandidát tam těsně prohrál, informuje agentura Associated Press.

Vedoucí představitelé opozice uvedli, že rozhodnutí Nejvyššího volebního výboru o zrušení výsledků z istanbulských voleb vyvolává obavy o směřování demokracie v zemi.

Ekrem Imamoglu z opoziční Lidové strany těsně porazil ve volbách dne 31. března kandidáta vládnoucí strany, bývalého premiéra Binali Yildirima. Erdoganova vládní strana poté přinesla řadu obvinění z volebních nesrovnalostí a na základě žádosti byly výsledky prohlášeny za neplatné.

Turecká státní agentura uvedla, že Nejvyšší volební úřad zrušil Imamoglův mandát a vyhlásila nové volby na 23. června. Jako důvod pro zrušení výsledků z 31. března úřad oznámil, že někteří předsedové volebních místností nebyli státními zaměstnanci, jak to vyžaduje zákon.

Imamoglu oslovil tisíce svých příznivců na setkání v Istanbulu a obvinil volební komisi, že se podvolila tlaku a hrozbám Erfoganovy strany. Slíbil, že použije „demokracii“, aby získal zpět „práva“, která řekl, že byla odebrána násilím. Dav vyzval členy volební komise, aby odstoupili a obvinili Erdogana z krádeže hlasu.

Howard Eissenstat, turecký expert na Blízký východ řekl pro AP, že „Turecko nebylo demokratické včera a není demokratické ani dnes.“

Erdoganovy plány v severovýchodní Sýrii ohrožují bezpečnost křesťanů

Když prezident Donald Trump poprvé oznámil, že by americké vojenské jednotky opustily Sýrii, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pohrozil, že napadne severovýchodní Sýrii, kde žije řada etnických menšin včetně tisíců křesťanů.

Lidé tohoto regionu viděli téměř okamžitě účinek oznámení prezidenta Trumpa. „Dopad stažení amerických sil vede k tomu, že Turci nám začali vyhrožovat,“ řekl pro CBN News Ahmed Mousa, velitel SDF (syrské demokratické síly).

Jedním z návrhů je, aby Turecko ovládalo bezpečnostní zónu o rozloze 20 kilometrů po celé turecko syrské hranici. Pro mnoho lidí by to vedlo ke katastrofě.

Mnoho křesťanů se bojí vojenských opatření proti nim. „Většina našich křesťanů žije v této oblasti, a pokud se zde uskuteční nějaká vojenská operace, bude to pro nás hrozné,“ vysvětlil Abdelahad Gawriye ze strany Syrské unie.

„Očekáváme naplnění slibu, že do několika měsíců bude vytvořeno bezpečné pásmo, abychom zajistili, že naše země bude chráněna před teroristy na našich hranicích. Jinak tuto nárazníkovou zónu budeme muset zřídit sami,“ oznámil nedávno Erdogan.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – Erdogan

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář