Křesťan dnes

Uctívají křesťané a muslimové stejného Boha?

Bill Bangham / Southern Baptist Convention

Bývalý prezident Jižních baptistů J. D. Greear řekl, že zatímco křesťanské a muslimské myšlenky o Bohu jsou nesmiřitelně odlišné, je možné v misijních rozhovorech diskutovat o některých společných aspektech víry.

V nedávném videu zveřejněném na webu The Gospel Coaliton Greear uvedl, že odpověď na otázku „Existuje mnoho způsobů, jak se k Bohu chovat a přijímá uctívání křesťanů i muslimů?“ je: „Rozhodně ne.“

„Islám je falešný způsob spásy,“ zdůraznil. „Islám představuje spásu přes skutky, a to přímo popírá několik klíčových věcí, které křesťanství učí o Bohu.“

Ale protože muslimové říkají, že uctívají Boha Abrahamova, někteří misionáři zjistili, že je užitečné začít s tímto pozorováním a přijmout přístup, který Ježíš udělal při konverzaci se ženou při studni v Jan 4, řekl Greear.

„Ježíš v podstatě řekl: Koho si myslíš, že uctíváš, není vlastně uctíván,“ vysvětlil. „Ježíš konfrontoval samaritánskou ženu, která uctívala nesprávně a měla špatné představy o Bohu. Neřekl: ‚Uctíváte jiného Boha.‘ Řekl: ‚Pokoušíte se uctívat Boha Stvořitele špatným způsobem.‘ A slyšel jsem, že lidé mluví o používání tohoto přístupu k muslimům. Domnívám se, že to má nějaké výsledky.“

Misionáři se snaží lidem říci, „že tento Bůh, v něhož věříme, že stvořil svět, mluvil skrze proroky a  zjevil se plně v Ježíši,“ uvedl.

Podle průzkumu LifeWay Research dvě třetiny Američanů věří, že Bůh přijímá uctívání všech náboženství, včetně křesťanství, judaismu a islámu.

Larycia Hawkinsová, docentka politologie z Wheaton College, musela v tomto roce opustit tuto evangelikální školou poté, co prohlásila křesťané a muslimové uctívají „stejného Boha,“ infromuje The Christian Post. Incident vyvolal debatu mezi evangelikály o tom, zda všechna náboženství uctívají stejného Boha a zda Bůh přijímá uctívání všech náboženství.

Teolog a bývalý muslim Nabeel Qureshi, autor úspěšné knihy o své duchovní cestě ke Kristu, řekl pro CP, že pokud jde o otázku „stejného boha“, tak „uctíváme trojjediného Boha“.

„Mluvíme o Bohu, který je Otcem. Bible říká znovu a znovu, že Bůh je náš Otec. Mluvíme o Bohu, který je láska – 1 Jan 4. Mluvíme o Bohu, který je ochoten vstoupit do tohoto světa a ve skutečnosti vstoupil do tohoto světa.“

„Žádná z těchto věcí není v bohu islámu,“ pokračoval. „Není ochoten přijít do tohoto světa. Není tvůj otec. Pátá kapitola, verš 18, Korán to říká jasně – Bůh není otec – stejně jako celá kapitola 112. A rozhodně není trojjedinný.“

Islám, zdůraznil, vezme určité křesťanské pojmy, jako je „Mesiáš“, a dá mu zcela odlišný sémantický význam, zatímco předstírá, že je to stejné slovo.

„Řekne se, že je to stejný Bůh, ale sémantický obsah, který je za myšlenkou islámského boha, se velmi liší od křesťanského a ve skutečnosti židovsko-křesťanského pohledu,“ uvedl pro The Christian Post.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

-red-   Datum: 16. sprna 2019 Foto: Bill Bangham / Southern Baptist Convention – J. D. Greeear

Exit mobile version