V Pečkách na Kolínsku už žije na 120 běženců z Ukrajiny, několik na faře

Pečky – Na faře evangelického kostela v Pečkách na Kolínsku zatím žije sedm uprchlíků z Ukrajiny. K ženám a dětem, které přišly ze Lvova a Oděsy, mají přibýt další. Na jiných místech v Pečkách s necelými 5000 obyvateli už ubytovali zhruba 120 ukrajinských uprchlíků, převážně v soukromém ubytování. ČTK to sdělila starostka Alena Švejnohová.

„Kapacity města jsme vyčerpali, ještě přebudováváme na ubytování kulturní místnost v našem pečovatelském domě, ale většinu míst nabídli lidé,“ řekla Švejnohová. Mezi běženci převažují děti. V místní základní škole už se jich několik učí a přibydou další. Škola chce využít zvláštní zákon, který umožní zvýšení kapacity bez stanoviska hygieniků či stavebního úřadu. Jeden z ukrajinských chlapců, který je nevidomý, dojíždí do speciální školy v Praze.

SOUVISEJÍCÍ – V projektu Adopce Ukrajina mohou lidé podporovat rodiny uprchlíků dlouhodobě

Běžencům v Pečkách slouží šatník, který ve městě dříve využívali samoživitelé a nízkopříjmové rodiny. Do výuky českého jazyka se přihlásilo už několik dobrovolníků, město ji chce zahájit co nejdříve. Jedna z uprchlic získala práci ve školce, další zaměstnaly místní firmy. Švejnohová předpokládá, že práce bude časem pro všechny. Vlna solidarity a ochoty pomáhat je podle ní v Pečkách velká. „Lidé jsou zvyklí pomáhat ještě z doby covidu, samozřejmě tohle je pro všechny nové, například už máme ve městě i ukrajinské vdovy, což je zase o něco tvrdší střet s realitou,“ doplnila Švejnohová.

Do Středočeského kraje míří po Praze největší počet ukrajinských uprchlíků. Do pondělí se jich zde zaregistrovalo přes 16.000. Ubytování nabídla města, obce i soukromí ubytovatelé, různé spolky a neziskové organizace. Desítky uprchlíků našly azyl také na farách, podle seniora poděbradského seniorátu Českobratrské církve evangelické Martina Féra kromě Peček například také v Nymburce či Mělníku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. března 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář