Válka na Ukrajině připomíná papežovi jednu fázi holokaustu, operaci Reinhard

Vatikán – Válka na Ukrajině připomíná papežovi Františkovi jednu fázi holokaustu – operaci Reinhard. Tímto názvem nacisté označovali své plány na vyhlazení Židů a Romů na území Polska za druhé světové války, napsala agentura DPA. Papež také vyzval k modlitbám za „mučednický lid“ Ukrajiny.

Ve svém proslovu na generální audienci ve Vatikánu papež uvedl, že před několika dny si centrum židovsko-katolických vztahů na katolické univerzitě v polském Lublinu připomnělo operaci Reinhard. „Dějiny se opakují. Vidíme, co se dnes děje na Ukrajině,“ dodala hlava katolické církve, která vyzvala věřící, aby se modlili za „mučednickou Ukrajinu“.

SOUVISEJÍCÍNemůže se opakovat osud Československa. Welby si přeje vítězství Ukrajiny nad ruskými okupanty  

Operace Reinhard spočívala v plánu na vyhlazení Židů, Romů a dalších etnik na polském území kontrolovaném nacisty, v takzvaném Generálním gouvernementu. Plán operace vznikl, na začátku roku 1942 na schůzi, které předsedal Reinhard Heydrich, a samotná operace trvala do roku 1943. Během ní v táboře Treblinka za pouhých 15 měsíců zahynulo na 870.000 lidí, ať už střelou do týla nebo v plynových komorách, a v rámci celé operace zemřely téměř dva miliony lidí. Podle některých odborníků se jedná o jednu z nejkrvavějších fází holokaustu.

Papež František od únorového zahájení války na Ukrajině opakovaně odsoudil krutost válečného konfliktu. V nedávném rozhovoru pro jezuitský server America Magazine jednoznačně označil za agresora Rusko, čemuž se dříve kvůli diplomatickým ohledům vyhýbal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – papež

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář