Většina Američanů věří, že spásu si lze zasloužit dobrými skutky

Nový průzkum odhalil, že většina Američanů, kteří sami sebe označili za křesťany, věří, že spásy lze dosáhnout vlastním úsilím.

Průzkum, který provedla Arizonská křesťanská univerzita, ukazuje, že lidé dnes stále více přijímají perspektivu „spásy, kterou si lze zasloužit“. Polovina dospělých (48 procent) věří, že pokud je člověk obecně dobrý nebo dělá během svého života dost dobrých skutků, „zaslouží“ si místo v nebi. Pouze třetina dospělých (35 procent) s tím nesouhlasí.

Většina Američanů, kteří se označují za křesťany (52 procent) a jsou členy denominace, jejíž oficiální doktrína tvrdí, že spasení pochází pouze z přijetí Ježíše Krista za spasitele, věří ve věčný život odměnou za dobré skutky.

 Téměř polovina všech dospělých sdružených v letničních denominacích (46 procent), tradičních protestantských (44 procent) a evangelikálních (41 procent) církví, stejně jako téměř dvě třetiny katolíků (70 procent) zastávají tento názor.

Asi 65 procent Američanů se označilo za křesťany, a asi polovina (54 procent) věří, že po smrti jdou do nebe. Třetina (33 procent) věří, že půjdou do nebe pouze kvůli vyznání svých hříchů a přijetí Ježíše za svého spasitele. Jeden z pěti počítá s tím, že půjde do nebe proto, že přijímají univerzalismus (tj. že Bůh dovolí jít do nebe všem lidem).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. srpna 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

2 Komentáře

 1. Tomu průzkumu se dá věřit i proto, že většina současné americké křesťanské výroby knih, kázání, článků, filmů atd. se zabývá skutky člověka. Toto zaměření nejvíce na člověka se projevuje i u většiny české křesťanské produkce. Snadno se to takto potom překlopí v obecnou víru, že spásy lze dosáhnout vlastním úsilím.

  Je proto potřeba znát a hájit Boží evangelium i mezi těmi, kdo se touto produkcí živí. Syn člověka přece přišel zachránit to, co zahynulo. Kdyby to mělo záležet na nás, nebyl by zachráněn nikdo.

  Odpověď
  • Karel Krejčí

   Máte pravdu. Samotné křesťanství lze uchopit i tak, že jej lze použít i jako základ a stavební materiál k vybudování různých nábožensko/světských institucí, více či méně prosperujících. Na Božím Stvoření je obdivuhodná svoboda volby. Máme možnost si vybrat, buď být pouze spasen nebo kráčet dál a dál a stávat se stále reálnějším dědicem všeho, co je náš Pán.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář