Většina amerických pastorů podporuje protirasistické protesty

Drtivá většina amerických pastorů podporuje pokojné protirasistické protesty, zjistil nový výzkum organizace Barna. Protesty v posledních týdnech od smrti Afroameričana George Floyda probíhají po celých Spojených státech.

Ze 400 oslovených pastorů 76% uvedlo, že církve by měly protesty podpořit. Více než polovina (62%) řekla, že jejich kongregace se zabývaly protesty proti rasismu a drtivá většina (94%) uvedla, že je povinností církve veřejně odsoudit rasismus.

Prezident průzkumné agentury David Kinnaman řekl Christian Post, že „představitelé církví se aktivně zapojují do rozhovorů o rasismu, což se jim v minulosti nepodařilo.“

„Některé to možná překvapilo, ale mě nepřekvapuje, že 76% pastorů se domnívá, že církev by měla podporovat pokojné protesty,“ konstatoval Kinnaman.

Řekl však, že církev může v této oblasti dělat více. „Zdá se, že církev se v posledních týdnech přesvědčila o tom, že se jedná o rozšířený problém a měla by v tématu rasové spravedlnosti zaujmout aktivnější a odvážnější postoj,“ řekl.

Floydova smrt vedla k tomu, že desítky osobností tento týden vydaly prohlášení odsuzující roli evangelikálů v otroctví a rasové nespravedlnosti.

„Prohlášení evangelikálních křesťanů o evangeliu a rasismu“ bylo podepsáno řadou významných osobností, včetně Dona Carsona nebo Alberta Mohlera.

„Jako evangelikální hlasy z akademické obce odsuzujeme rasismus, který je v rozporu s Biblí a evangeliem,“ píše se v prohlášení.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 18. června 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

3 Komentáře

  1. Myslím že titulek je zavádějící a nepravdivý. V článku se přece píše, že 74% pastorů současně řeklo, že církev by měla podporovat pokojné protesty. Je to velmi opatrná formulace mírného nesouhlasu?

    Je možné, že většina amerických pastorů musí mít velký strach ze všech těch lidí, kteří by je mohli označit za rasisty. Podle nového hesla: Silence is violence. Máme se bát Boha, ne lidí.

    Odpověď
  2. No původně jsem k tomu nechtěl psát komentář a to z důvodu, že pastoři nepocházejí ze Svaté církve ale z té pozemské..tudíž je víceméně jasné, že slouží/souloží tomuto světu, slouží papeži a dočasnému vládci tohoto světa.
    Nicméně jeden americký duchovní dobře vystihl stav věci :

    Bývalý apoštolský nuncius ve Spojených státech amerických, arcibiskup Vigano, napsal americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi list v souvislosti s epidemií koronaviru a nepokoji způsobenými smrtí násilníka a recidivisty George Floyda. Podle něj to, co dnes otřásá USA, je součástí všudypřítomného mohutného duchovního zápasu mezi silami dobra a zla.
    Arcibiskup Vigano je známý kritik zhoubného Františkova episkopátu. V srpnu 2018 zveřejnil obsáhlý dopis, v němž obvinil papeže, řadu dalších vysokých kuriálních úředníků a amerických biskupů, že dlouhodobě věděli o obviněních ze sexuálního zneužívání proti kardinálu McCarrickovi, a drželi nad ním ochrannou ruku. V případě papeže pak ještě přidal obvinění, že přes znalost situace zbavil McCarricka trestů, které na něj tajně uvalil Benedikt XVI., a dokonce ho zařadil mezi své vlivné poradce. Zároveň papeže vyzval k rezignaci.

    Odpověď
    • Vigano je nedůvěryhodný člověk. Kritizuje papeže nedbalosti, ba podpory ve vztahu k delikventovi v církvi, že McCarrick byl suspendován až v roce 2019. Existuje však fotografie, která zachycuje tehdejšího nuncia ve Spojených státech, totiž arcibiskupa Carla Maria Viganò, jak se účastní předávání jakéhosi vyznamenání právě kardinálu McCarrickovi, a to 2. května 2012, tedy nejméně dva roky po údajném potrestání, o kterém v té době mons. Viganò už věděl, jak tvrdí ve svém „svědectví“. Pokud tedy apoštolský nuncius Viganò, nemluvě o papeži Benediktovi XVI., věděli o zmíněné disciplinární sankci, proč jednali a tvářili se, jako by žádná neexistovala? Anebo proč mons. Viganò vyčítá totéž jednání papeži Františkovi? https://www.vaticannews.va/cs/vatikan/news/2018-08/selhani-papeze-ci-emeritniho-vatikanskeho-diplomata.html

      Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář