Více než polovina amerických evangelikálů se osobně zúčastní bohoslužeb na Velikonoce

Když se kvůli pandemii nejprve zavřely církevní budovy, mnoho křesťanů doufalo, že se během několika týdnů vrátí na Velikonoce. O rok později se slaví největší křesťanský svátek roku a více než polovina evangelikálů v USA plánuje vůbec poprvé osobně navštívit bohoslužby, informuje Pew Research Center.

Z průzkumu vychází, že největší touhu se osobně účastnit oslav svátků ukázali evangelikálové, když více než polovina (52 %) řekla, že budou na bohoslužbách v kostele. Velikonoce jsou obvykle jedním z nejnavštěvovanějších svátků v církevním kalendáři a pastoři očekávají, že mnoho křesťanů se bude chtít vrátit k osobní účasti a slavit společně s dalšími věřícími.

SouvisejícíFrancis Chan řekl, že evangelikálové nikdy v historii neměli horší renomé

„Při všech ostatních nepokojích, které v naší společnosti panují, existuje touha nejen po normálnosti, ale také po naději,“ řekl pro KFVS pastor Chris Vaught ze sboru v Jackson ve státě Missouri.

Věřící z další křesťanských tradic z obavy z pandemie vydrží bez účasti trochu déle. Pouhých 36 procent katolíků a 27 procent tradičních protestantů uvedlo, že se na Velikonoce vrátí do kostelů.  Ačkoli barevní protestanti obvykle mají spolu s evangelikály nejvyšší účast na Velikonoce, méně než třetina (31 %) uvádí, že budou letos přítomni na bohoslužbách.

SouvisejícíAmeričtí evangelikálové ztrácejí víru v Ježíšovo božství

Další kazatel v Severní Karolíně místním médiím uvedl, jak se jeho převážně afroamerická kongregace poprvé otevře právě na Velikonoce. S pouze čtvrtinou své kapacity, by tak mělo v kostele být kolem 1000 osob. „Jsem nadšený. Pro každého kazatele je neděle vzkříšení šťastným dnem,“ poznamenal.

Většina věřících uvádí, že se jejich kostel otevřel, a to buď s úpravami (64 %), nebo jako obvykle (12 %). Asi polovina tvrdí, že jejich církev na bohoslužbách vyžaduje dodržovat sociální odstup a mít roušky.

Podle Christianity Today návštěvnost kostelů zůstává nejnižší na západě USA kvůli pandemickým omezením. Pouze 37 procent věřících na západě země uvádí, že se nedávno zúčastnilo bohoslužeb, ve srovnání se 46 procenty na severovýchodě, 44 procenty na středozápadě a 42 procenty na jihu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 1. dubna 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář