Vypadá to, že po 16 letech skončil zápas

Vypadá to, že po 16 letech skončil zápas sboru Nový život o jejich budovu, bývalý kravín. Ve středu dopoledne se asi 50 lidí v sále modlilo, dveře do budovy byly zamčeny zevnitř. Asi v 11 hod. přijelo k budově 6 aut, z nich vylezlo okolo 20 milicionářů, dostavili se také lidé od soudu a pracovníci „bytové údržby“. Když zjistili, že kovové vstupní dveře jsou zamčené, zkusili je nejprve otevřít šroubovákem, pak elektrickou vrtačkou a když ani to nešlo, vzali na to motorovou kotoučovou pilu, kterou se jim povedlo zámek odříznout.

Celá banda vtrhla dovnitř. Požádali lidi, aby opustili budovu. Ti nechtěli, tak jim pohrozili, že jestli neodejdou dobrovolně, budou zadrženi a dostanou pokuty. Tak šli ven. Následně jim dovolili vynést několik málo věcí a zbytek si vyfotili, budovu zamkli (zničený zámek na místě opravili!) a zapečetili.

Prosím, modlete se za moudrost pro pastora Vjačeslava Gončarenku, pro jejich právníky, ať aspoň vrátí církvi majetek – je tam moderní, krásné vybavení za statisíce korun. Kromě normální sborové kanceláře také sídla (zařízené kanceláře) několika služeb – dětem ulice, ženám v tíživých situacích, alkoholikům a narkomanům v rehabilitaci…

Mnoho nábytku, elektroniky, dokumentů a dalšího zařízení, k němuž nyní naši sourozenci nemohou. Nemají kam jít – sbor má více než 1000 dospělých členů a kolem 1500 dětí, budou muset zřejmě začít úplně od začátku, sehnat peníze… Jenže v Bělorusku stavět sborovou budovu je téměř nemožné a takhle velký sbor nemůže jít obvyklou cestou koupě a rekonstrukce rodinného domu. Ten „kravín“ není jen modlitebna, je to celé církevně-kulturní centrum, kde se pořádala spousta akcí i pro veřejnost, scházely se tam i jiné sbory…

Chcete-li, můžete události sledovat na jejich FB; na webu je celé video vtrhnutí do budovy – záběry z bezpečnostních kamer, mobilů a od nezávislých novinářů. Tedy je jen krátké video – jak motorovou pilou řežou dveře. Připomínám, že úřady před lety budovu církvi zabavili a křesťané ji nyní obývali jako objekt, který jim nepatří. V prosinci 2020 dostali už kdovíkolikátý příkaz prostory opustit do 6. 1. 2021. Oficiálním důvodem je, že na místě budovy, která má být zbourána, bude postavena základní škola a bazén.

Shodou okolností se ve středu, ještě než se objevila zpráva o obsazení Nového života, objevila na internetu výzva k modlitbám za Bělorusko, kterou nahráli známí běloruští křesťané různých denominací. Výzva je zde, v minutě 1.03 je Zmicer Daškievič, v 1.37 Volha Sieviaryniec, v 2.11 Viačeslau Baruk. Úplně na konci, kde jsou fotky dalších osobností, které výzvu podporují, je ve 2. řadě třetí zleva Antoni Bokun, pastor sboru Jan Pradviesnik a poslední v té řadě Valery Šejbak, který nejednou navštívil ČR. Je tam mj. výzva modlit se za Bělorusko denně ve 21.00 jejich času (to je 19.00 našeho) + modlit se na církevních shromážděních, zejména v pátek večer. Možná se někteří budete chtít připojit?

Začal soud nad Viktarem Babarykou, bývalým ředitelem banky a kandidátem na prezidenta. Pan Babaryka u soudu seděl v kleci a v poutech. Za údajné úplatky a peněžní machinace mu hrozí do 12 let vězení. Byly vyneseny další rozsudky: za zalepení „očka“ ve dveřích cely ve vazbě – 1,5 roku nápravného zařízení (NZ); protivil se milici (on říká, že seděl na lavici) – 1,5 roku NZ; (údajné) násilí proti milicionáři – 5 let NZ; urazil náčelníka milice – 2 roky omezení svobody; červenobílá girlanda na balkóně – 25 dnů vězení; další šílené tresty navrhuje prokurátor.

Ale lidé chodí do ulic a chystají se na jaro. Zatím jsou v Bělarusi pořád ještě mocné mrazy. Přesto ve středu večer Minskem prošlo několik průvodů o poznání početnějších než ještě nedávno. Více než 1000 úředníků státní správy (tedy přímých Lukašenkových lidí) se podepsalo pod výzvu za jeho odstoupení. Skoro každý den vycházejí důchodci. Protesty obnovili studenti… Sledujte FB Martina Charváta https://www.facebook.com/martin.konektorcharvat, má tam řadu dalších zpráv.

 V úterý Pán poslal Bělorusům další nebeské znamení ve formě „veliké nebeské vlajky“. Je toho plný internet.

Víte, odborníci a politologové se nemohou dohodnout. Sice se shodují, že Lukašenkova vláda je u konce, ale každý říká něco jiného. Jedni jsou přesvědčeni, že Luka skončí během pár týdnů, jiní tvrdí, že to bude trvat ještě měsíce, někteří hádají ještě rok či déle. Pravda je, že už je to dlouhé. Ze čtení zpráv na člověka málem padají deprese. Psát zprávy pro vás je někdy únavné. Už bych toho ráda nechala… A pak si představím své přátele. Ty ve vězení – i ty, kteří na ně čekají na svobodě. Pro ně je to taky dlouhé. Taky už by to rádi skončili. Nemohou. Musejí to vydržet. A já cítím, že nejen kvůli Božímu puzení, ale i kvůli nim musím vydržet taky. A kvůli vám některým, o kterých vím, že ty zprávy doopravdy čtete a že na ně čekáte. Nic víc pro Bělorusy udělat nemůžeme – jen být s nimi v modlitbách, v myšlenkách, dopisech… Tak to prosím vydržte spolu se mnou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 20. února 2021 Foto: Olga – sbor Nový život

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. ad “ Nic víc pro Bělorusy udělat nemůžeme – jen být s nimi v modlitbách, v myšlenkách, dopisech… Tak to prosím vydržte spolu se mnou.“

    Domnívám se, že pro Bělorusy můžeme udělat mnohem více. Můžeme se snažit pohnout veřejným míněním v naší zemi. Máme totiž doma velmi mnoho vysoce postavených lidí, kteří mají vliv a kteří sympatizují s Lukašenkem. Jsou to všichni ti, kdo se přátelí s ruským prezidentem Putinem, jež Lukašenka drží nad vodou. V čele těchto lidí stojí vulgární lhář, který je momentálně českým prezidentem. Každý z nás má možnost informovat lidi ve svém okolí, že český prezident je zrádcem svobodného světa. Dalším Putinovým spojencem je Tomio Okamura a jeho SPD. Totéž platí o Vojtěchu Filipovi a jeho straně KSČM.

    Putin a spol. vedou proti svobodnému světu informační válku. Zbraní v této válce je lež. Obranou proti lži je pravda. Prosím všechny čtenáře, aby sami něco konkrétního na obranu pravdy učinili. Aby například informovali své přátele, že když se Miloš Zeman zastává „křesťanské kultury“, že jde o čiré pokrytectví. Že Zeman je s křesťanskou kulturou v příkrém rozporu. Existují celé sborníky jeho veřejně pronášených lží. https://www.brics.cz/zemanovy-lzi

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář