Vyškov v bývalé synagoze dokončil obnovou původní dekorativní výmalby

Vyškov – Vyškov v bývalé synagoze dokončil obnovu původní dekorativní výmalby. Finální etapa spočívala v odstranění novodobých nátěrových a omítkových vrstev a v restaurování výmalby na východní stěně, jižní a na západní stěně interiéru. Vyškov o tom informoval na webu.

Synagoga byla výjimečná tím, že je přímo na náměstí. Židovské modlitebny bývaly stavěné v ústraní nebo alespoň v bočních ulicích, na náměstích zřídka. V roce 2019 ji ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku. Objekt byl postavený v roce 1885 v maurském stylu s bohatě členěnou fasádou. Autor je neznámý.

SOUVISEJÍCÍVyškov v bývalé synagoze pokračuje s obnovou původní dekorativní výmalby

Vyškov obnovoval původní dekorativní výmalbu poslední tři roky, práce skončily v září. Ještě v příštím roce ale bude potřeba vymalovat čelní stěnu kůru, což už ale není součástí restaurování. Třetí etapa prací stála 1,4 milionu korun. „Stejně jako v předešlých letech nám naštěstí pomohla dotace z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Konkrétně se jedná o 880.000 korun,“ uvedl referent pro památkovou péči městského úřadu Petr Bařinka.

Restaurátorským pracím předcházela oprava krovu, výměna střešní krytiny a klempířských prvků i oprava stropu v interiéru synagogy. Když se připravovala oprava stropu, dalo město udělat průzkum nátěrových a omítkových vrstev, který původní dekorativní výmalby na stěnách interiéru odhalil.

Současný stav jedné z dominant Masarykova náměstí vedení města těší. „Jsem rád, že se na podobné opravy nezapomíná. Potřebná byla kontinuita v provádění dílčích restaurátorských prací. Synagoga už několikrát posloužila ke koncertním setkáním. Restaurování proběhlo ve velmi vysoké kvalitě a výsledek zcela jistě přispěje ke zatraktivnění památky,“ ocenil místostarosta Josef Kachlík (STAN).

Původnímu účelu synagoga nesloužila dlouho. Už v meziválečném období ji židovská obec prodala městu, které v ní zřídilo muzeum, po druhé světové válce se přizpůsobila potřebám Církve československé husitské. Na počátku devadesátých let město nechalo opravit fasádu, interiér pak v roce 2002.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář